Sposoby Walki z Częstą Zgagą: Przyczyny i Praktyczne Metody Leczenia

Sposoby Walki z Częstą Zgagą: Przyczyny i Praktyczne Metody Leczenia

Frekwentne dolegliwości spowodowane zgagą są często powiązane z chorobą refluksową przełyku. Niekomfortowe odczucie bólu i pieczenia może być również rezultatem specyficznych nawyków żywieniowych. Często zgaga jest obserwowana u kobiet w ciąży. Istnieją efektywne leki, które zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego i mogą skutecznie przeciwdziałać dyskomfortowi spowodowanemu przez zgagę. Jeżeli zgaga nie jest objawem poważnej choroby układu pokarmowego, można zastosować naturalne metody leczenia, które łagodzą objawy.

Zgaga jest męczącym uczuciem pieczenia, palenia i niekomfortu, które lokalizuje się w okolicach mostka, często promieniując do szyi, gardła oraz krtani. Wywołują go treść pokarmowa i sok żołądkowy (zawierający kwas solny), które zamiast trawienia w żołądku, cofają się niekontrolowanie do przełyku. Jest to wynikiem awarii dolnego zwieracza przełyku – mięśnia, który oddziela żołądek od przełyku i który ma za zadanie zapobiegać takiemu cofaniu się treści pokarmowej.

Jeśli zwieracz nie funkcjonuje prawidłowo i zbyt często ulega relaksacji, kwas solny podrażnia wrażliwą śluzówkę przełyku, co powoduje pieczenie w klatce piersiowej i nadbrzuszu.

Przyczyną częstych ataków zgagi mogą być konkretne schorzenia takie jak:

  • Choroba refluksowa przełyku – objawia się przez uczucie palenia za mostkiem, puste odbijania, chrypkę, suchy kaszel. Objawy nasilają się na przykład po obfitym posiłku lub podczas leżenia na plecach.
  • Przepuklina rozworu przełykowego – polega na przemieszczeniu części, a czasami nawet całego żołądka do klatki piersiowej (tylnego śródpiersia) przez rozwór przełykowy. Schorzenie to szczególnie często występuje u kobiet i osób starszych. Najczęstszym rodzajem przepukliny rozworu przełykowego jest przepuklina wślizgowa, która powoduje dyskomfort takie jak wymioty, bóle w klatce piersiowej oraz zaburzenia połykania.

Zgaga w ciąży to również typowy problem. Na początku ciąży jest spowodowany działaniem progesteronu, który rozluźniając mięśnie przewodu pokarmowego, wpływa także na dolny zwieracz przełyku. W dalszym okresie ciąży rosnąca macica wywiera nacisk na żołądek, skutkując cofaniem treści pokarmowej do przełyku i stąd też częsta zgaga.