Unijna ocena praworządności w Polsce: Widoczne postępy, lecz z pewnymi zastrzeżeniami
Północną stolicą Europy – Brukselą – zdominował temat praworządności w Polsce. W środowym raporcie Komisja Europejska odnotowała zauważalne ulepszenia w kontekście niezależności prokuratury, ale pojawiły się pewne obawy, dotyczące kwestii mediów publicznych.
Powołując się na informacje z raportu, Viera Jourova, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreśliła dwa przypadki radykalnej poprawy niezawisłości sądownictwa w Unii Europejskiej. Od roku 2017 Polska zakończyła procedurę prowadzoną na mocy artykułu 7, a Hiszpania po pięciu latach stagnacji zdołała odblokować swoją Krajową Radę Sądownictwa.
Raport Komisji podkreśla „znaczący postęp” jaki Polska poczyniła w zakresie gwarantowania niezależności prokuratury od rządu. Zauważono „pewien postęp” w separacji funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Postępy widoczne są również w zapewnianiu autonomii dochodzeń i procedur karnych. Komisja dostrzega także usprawnienia w zwalczaniu korupcji na terytorium Polski, której status określono jako „wciąż konsolidujący swoje osiągnięcia” w obszarze badania, ścigania i karania tej przestępczości.
Natomiast raport Komisji podkreślał, że „dochodzenia w sprawach dotyczących korupcji na wysokim szczeblu w Polsce nabrały nowego impetu; obecnie toczą się liczne sprawy związane z korupcją na dużą skalę”. Mimo tych postępów, w raporcie KE wyraźnie zaznaczono brak jakiejkolwiek poprawy w rozwiązywaniu problemu szerokiego zakresu immunitetów, który według KE utrudnia osiągnięcie „solidnych rezultatów” w zwalczaniu korupcji na wysokim szczeblu.
Poza tym, Komisja Europejska w swoim raporcie zwróciła uwagę na „pewien postęp” w zapewnieniu przestrzegania sprawiedliwych procedur przyznawania koncesji mediom oraz we wzmacnianiu niezależności redakcyjnej mediów publicznych. Chociaż doceniła trwające w Polsce dyskusje na temat „reform mających na celu wzmocnienie niezależności krajowych nadawców publicznych”, nadal ma zastrzeżenia dotyczące koncesjonowania mediów oraz przestrzegania standardów dotyczących mediów publicznych, które były już podniesione w poprzednich latach.