Zasady żywienia w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego – jakie produkty wybierać, a jakich unikać?

Zasady żywienia w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego – jakie produkty wybierać, a jakich unikać?

Plan żywieniowy dla osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy jest zawsze dobierany indywidualnie. To dlatego, że nie wszyscy pacjenci doświadczają nasilenia objawów po spożyciu tych samych pokarmów. Mimo to, można określić pewne uniwersalne wytyczne dotyczące diety, które powinny pomóc chorym w komponowaniu swojego menu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co można spożywać w przypadku refluksu i jakie składniki powinny być pominięte w twojej diecie?

Nieprawidłowe zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, inaczej zwane chorobą refluksową przełyku (GERD) lub potocznie refluks żołądkowo-przełykowy, prowadzi do różnorodnych problemów zdrowotnych i powikłań. Najbardziej typowe symptomy tej choroby to zgaga, odbijanie bez smaku i uczucie cofania się jedzenia do przełyku. Warto podkreślić, że niemal w 40-50% przypadków ta choroba nie manifestuje się żadnymi objawami i jest diagnozowana dopiero podczas badania endoskopowego przeprowadzanego z innych powodów.

Przyczyny choroby refluksowej przełyku są wielorakie i kompleksowe. Kluczową rolę odgrywają czynniki anatomiczne, funkcjonalne i środowiskowe, wśród których na szczególną uwagę zasługują:

  • niewłaściwe nawyki żywieniowe,
  • otyłość,
  • brak regularnej aktywności fizycznej,
  • papierosy,
  • nadużywanie alkoholu.

Ustalono także, że stres oraz niedostateczne umiejętności radzenia sobie z emocjami mogą nie tylko przyczynić się do rozwoju choroby, ale często są jej efektem. Refluks żołądkowo-przełykowy może być naturalnym zjawiskiem i pojawiać się po posiłku, jest krótkotrwały i cechuje się niewielkim nasileniem. Nie wywołuje dyskomfortu i nie występuje podczas snu. U noworodków fizjologiczny refluks może mieć miejsce do 10 razy dziennie. U dorosłych liczba epizodów spada do 3, a maksymalnie 5 razy na dobę.

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego obejmuje terapię zachowawczą, która polega na stosowaniu odpowiednich leków. Jeśli metoda ta nie przynosi spodziewanych rezultatów, konieczne może okazać się zastosowanie leczenia chirurgicznego. Zarówno dieta przeciwko refluksowi, jak i zmiana stylu życia, są ważnym elementem wspierającym leczenie.