Decyzja Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności: Wstrzymanie i zwrot dotacji dla organizacji związanych z partią Prawo i Sprawiedliwość

Decyzja Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności: Wstrzymanie i zwrot dotacji dla organizacji związanych z partią Prawo i Sprawiedliwość

Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności (NIW) podjął decyzję o wycofaniu dotacji o łącznej wartości 2,2 mln zł. Fundacja „Dumni z Elbląga”, uczestnik programu „Willa Plus”, została poproszona o zwrot 500 tys. zł, które otrzymała od NIW. Dodatkowo, zawieszono rozdzielanie ponad 5 mln zł na dotacje przeznaczone dla organizacji powiązanych z partią Prawo i Sprawiedliwość.

Poniedziałkowa konferencja prasowa z udziałem Wiceministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Marka Krawczyka, oraz dyrektora NIW-CRSO, Michała Brauna, przyniosła nowe informacje dotyczące kontroli w NIW-CRSO. Braun ujawnił, że po okresie intensywnych kontroli zdecydowano o odwołaniu wyżej wymienionych dotacji o wartości 2,2 mln zł. Fundacja „Dumni z Elbląga”, czerpiąca korzyści z programu „Willa Plus”, została wezwana do zwrotu 500 tys. zł, które wcześniej otrzymała od NIW. Ponadto, postanowiono zamrozić dotacje przekraczające 5 mln zł.

Przewodniczący Rady NIW-CRSO, Piotr Stec, poinformował o wielu zmianach, które miały miejsce w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Przywołał pamięć o otwartym spotkaniu z różnymi organizacjami, które zorganizowali pod koniec maja. Podkreślił, że przejrzystość ze strony Rady NIW jest niezbędna.

Stec ujawnił też, że na poniedziałkowym posiedzeniu Rady oceniano uchwały dotyczące sprawozdań finansowych i merytorycznych z działalności Instytutu za rok 2023. Większość członków Rady oceniła sprawozdanie finansowe pozytywnie, natomiast sprawozdanie merytoryczne otrzymało negatywne recenzje. Wskazał liczne pytania, doniesienia i kontrole jako powód dla negatywnej opinii na temat sprawozdania merytorycznego oraz działania NIW. Wyraził nadzieję, że to wyraźny znak, że NIW powinien działać zgodnie z prawem, procedurami i etosem, który mu przyświeca.