Nowy podatek nałożony na banki? Eksperci mówią jasno – wybrano najgorszą opcję!

Nowy podatek nałożony na banki? Eksperci mówią jasno – wybrano najgorszą opcję!
fot. unsplash.com

Już od dawna banki nie oferują ciekawych opcji jeżeli chodzi o lokaty. Oprocentowanie, jeżeli jest już jakieś, to zbyt słabo odczuwalne, aby dawało pozytywne rezultaty. W konsekwencji pieniędzy na lokacie zwyczajnie nie opłaca się trzymać. Rządzący mają jednak na to plan – nałożenie nowego podatku. Czy to dobry pomysł?

Podatek od nadmiarowych zysków

Prezes Jarosław Kaczyński na jednym z publicznych wystąpień ogłosił, że rząd ma pomysł na wciąż malejące lokaty na kontach bankowych. Zapowiedział, że jeżeli banki nie podniosą oprocentowania na lokatach, to zostanie na nie nałożony podatek od nadmiarowych zysków. Jednak analitycy finansowi nie zostawiają na tym pomyśle suchej nitki.

Zobacz również: Czy stałe oprocentowanie na kredytach hipotecznych to dobry pomysł?

Po raz kolejny stracą Polacy?

Nie da się ukryć, że nakładanie kolejnych podatków nie zmobilizuje sektora bankowego do zwiększenia lokat. Analitycy przewidują, że stanie się coś zupełnie odmiennego – lokaty w banku wciąż nie będą atrakcyjne, a sektor bankowy przestanie inwestować w kluczowe segmenty gospodarki. W konsekwencji jeszcze trudniej będzie wyjść nam z kryzysu związanego z wciąż rosnącą inflacja.

Dodatkowo, specjaliści wieszczą, że usługi bankowe będą jeszcze droższe, co przełoży się na portfel statystycznego Kowalskiego. O tym, czy podatek od nadmiarowych zysków będzie wprowadzony w życie, przekonamy się niebawem..

Szukasz więcej informacji gospodarczych? Zobacz portal gospodarkainfo.pl