Badania nad zjawiskiem astmy burzowej wciąż trwają. To dotyczy w dużej mierze każdego z nas!

Badania nad zjawiskiem astmy burzowej wciąż trwają. To dotyczy w dużej mierze każdego z nas!
fot. unsplash.com

Mimo upalnej, wakacyjnej aury czujesz podenerwowanie i złe samopoczucie? A może boli cię głowa i nie możesz jasno myśleć? To może być astma burzowa, która w pośredni lub bezpośredni sposób zagraża naszemu życiu.

Atak astmy nasilony burzą

Wyobraź sobie łąkę pełną kwiatów w upalny wakacyjny dzień. Pszczoły zbierają pyłki kwiatów brzęcząc wesoło a ty raczysz się chłodną lemoniadą siedząc na progu chatki letniskowej. Gdy ciemniejące niebo zaczynają przecinać błyskawice i grzmoty, chowasz się do domu. I naraz zaczyna się atak astmy, nasilony pięćdziesięciokrotnie. To nie przypadek, że występuje tu znane wszystkim zjawisko atmosferyczne. Naukowcy twierdzą, że burza i wysoka temperatura powietrza potęgują dolegliwości związane z astmą.

Zobacz również: Oto grupa krwi która jest najbardziej odporna na koronawirusa!

Czy przed tym można się bronić?

Niestety, tu liczą się przede wszystkim indywidualne predyspozycje chorego. Dlatego też, jeżeli masz niski wynik w szybkim teście wydechowym a na dodatek, wyższy poziom przeciwciał Igę, to zapewne będziesz podatny i na astmę burzową. Dodatkowo, do mocniejszego odczuwania tego zjawiska przyczynia się również wyższy poziom wydychanego tlenku azotu oraz wyższy poziom eozynofilii. Mimo że w Polsce nie odnotowano oficjalnych przypadków astmy burzowej, to warto mieć zapas leków na astmę. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. I to nie tylko podczas letniej burzy!

Interesujesz się wiadomościami ze świata zdrowia? Zobacz portal kaszel.pl