Czy można wziąć kredyt na prawo jazdy? Znamy odpowiedź!
Praktycznie rzecz ujmując, w dokumencie zwanym prawo jazdy, znajdują się te same informacje, co w dowodzie osobistym. Znajduje się tam nawet zdjęcie z odpowiednimi wymaganiami. Czy więc na prawo jazdy udzielą nam kredytu w banku? Odpowiedź jest jedna: absolutnie nie!
W Polsce łatwo dostać kredyt
Nie da się ukryć, że w naszym kraju całkiem łatwo jest dostać kredyt na małe kwoty. Ich pozornie mała kwota powoduje, że chętnie po nie sięgamy. Jednak w żadnym banku nie dostanie się kredytu na prawo jazdy. Zgodnie z obowiązującym prawem i wytycznymi Krajowego Biura Kredytowego, aby dostać kredyt, petent musi pokazać dowód tożsamości. Idąc w myśl ustawy, to albo dowód osobisty, albo paszport. Trzeciej opcji ustawodawca nie przewiduje. I w związku z tym, prawo jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość.
O ile nie dostaniesz kredytu, o tyle niektóre banki dopuszczają możliwość założenia konta bankowego na prawo jazdy. Jak wspomniano wyżej, w dokumencie znajdują się wszystkie niezbędne dane potrzebne do zawarcia umowy z bankiem. Jednak aby został udzielony kredyt na tym koncie, wciąż potrzebny jest dowód potwierdzający tożsamość, czyli paszport albo dowód osobisty.
A co z parabankami?
Pojawia się więc pytanie, czy można wziąć chwilówkę na prawo jazdy. Tutaj odpowiedź jest identyczna – nie można. Parabanki w tej sprawie mają identyczną linię postępowania jak w przypadku normalnych banków – kredyt na okazany dokument jakim jest prawo jazdy, jest nieosiągalny. Jeżeli więc któraś z firm tego typu chwali się, że daje kredyt na prawo jazdy, to zwyczajnie łamie powszechnie obowiązujące prawo.
Kiedy zgubisz prawo jazdy
Nie da się ukryć, że zgubiony portfel podnosi każdemu ciśnienie. Nawet zgubienie prawa jazdy budzi ogromny dyskomfort a za nim strach, czy przypadkiem ktoś nie wykorzysta naszych danych. W aspekcie pożyczki możemy spać spokojnie. Żadna instytucja finansowa, czy to parabank, czy normalny bank, nie ma prawa udzielić pożyczki osobie legitymującej się tylko prawem jazdy. W tej materii nic się nie zmienia — prawo jazdy to nie dowód tożsamości.
Bez sensu. Potem dochodzi do sytuacji, gdzie oszuści z łatwością biorą kredyty na osoby trzecie. Wnioskuje, że najlepiej nie udostępniać nikomu żadnego dokumentu tożsamości.