Jest drogo, a będzie jeszcze gorzej. Inflacja ciągle w górę!

Jest drogo, a będzie jeszcze gorzej. Inflacja ciągle w górę!
fot. unsplash.com

Według oficjalnych doniesień, w grudniu 2021 roku poziom inflacji zatrzymał się na poziomie 8,6 procent. I nic nie wskazuje na to, że początek 2022 roku będzie lepszy. O tym, że jest drogo, przekonujemy się przy każdych zakupach. I będzie jeszcze drożej!

Paliwo i żywność

Główny Urząd Statystyczny szczegółowo wyróżnił najważniejsze produkty, które podrożały. Żywność i napoje alkoholowe podrożały w skali roku prawie o 9% a użytkowanie mieszkania o 11%. Najwięcej wzrosła cena paliw do użytku prywatnego, bo aż o 32,9 procent.

Wzrosły również takie produkty jak mąka, o 11%, pieczywo o 14,3%, mięso drobiowe o 30% i masła o 20%. Spada również optymizm wśród konsumentów. Jeszcze dwa miesiące temu panował trend „zróbmy zakupy, nim wzrośnie inflacja”. Obecnie już nikt nie ma złudzeń, że kupowanie, aby zdążyć przed inflacją, praktycznie nie ma sensu. Kupujący raczej powstrzymują się z zakupami, czekając na korzystniejszy czas. Lecz czy on nadejdzie?

Porażka tarczy antyinflacyjnej

Niestety, działania rządu w tej sprawie są o tyle nieudolne, że zmiany, które miały powstrzymywać wzrost cen, przynoszą odwrotny skutek. W efekcie wskaźnik inflacji ciągle pnie się w górę i to już od ponad dziewiętnastu miesięcy. I wszystko wskazuje na to, że nieszybko się zatrzyma.

Więcej o inflacji i podatkach przeczytasz również na www.artbiznes.pl

Płace nie idą do góry

Wbrew powszechnej, politycznej narracji, wynagrodzenia wcale nie rosną proporcjonalnie do wzrastających cen. Nowy system podatkowy sprawił, że ostatnim, o czym myślą przedsiębiorcy to podwyżki wynagrodzeń. Nic nie wskazuje na to, aby idylliczne wizje polityków kiedykolwiek się spełniły.

Jeden komentarz o “Jest drogo, a będzie jeszcze gorzej. Inflacja ciągle w górę!

Dodaj komentarz