Sprawdź, czy możesz ubiegać się o Bon Mieszkaniowy! Oto wytyczne jednej z flagowych akcji Polskiego Ładu!

Sprawdź, czy możesz ubiegać się o Bon Mieszkaniowy! Oto wytyczne jednej z flagowych akcji Polskiego Ładu!
fot. unsplash.com

Wsparcie dla obywateli wynajmujących i kupujących mieszkania to jedno z najważniejszych założeń Polskiego Ładu. Program został wprowadzony od 1 stycznia 2022 i mimo fali krytyki, wciąż działa. Co trzeba zrobić, aby postarać się o dofinansowanie?

Bon mieszkaniowy, czyli?

Ogólne założenia są takie, że państwo ma w planach dofinansowanie do budownictwa mieszkaniowego oraz dla obywateli nabywających nowe mieszkania. Zła wiadomość jest taka, że mimo zapewnień rządzących, Bon Mieszkaniowy będzie wprowadzony dopiero 1 stycznia 2023 roku. Dobra, że wnioski na bony mieszkaniowe będą przyjmowane już od połowy 2022 roku. Przyjmowaniem wniosków mają zająć się pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwykły a rodzinny

Założenia projektu Bon Mieszkaniowy dopuszczają dwa rodzaje bonów. Pierwszy z nich obejmuje wszystkich tych, którzy nie mogą być ze względu na brak funduszy, właścicielami własnych lokali. Inna przesłanka, to na tyle niskie dochody, że uniemożliwiają otrzymanie kredytu. Bon ma pozwolić na wynajęcie mieszkania w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej albo też sfinansowanie własnego wkładu w spółdzielni mieszkaniowej.

Drugi, to rodzinny bon mieszkaniowy, który będzie adresowany do rodzin z dziećmi. Jednak patrząc głębiej w przepisy, jasno wychodzi, że dotyczyć będzie osób niepełnosprawnych lub rodzin z co najmniej trójką dzieci. Dofinansowanie może być wykorzystane na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej, zakup mieszkania lub domu oraz partycypację w TBS.

Wysokość bonu społecznego i rodzinnego

Jego wysokość będzie zależała od liczby osób w rodzinie. Plany zakładają bezzwrotną pożyczkę w kwocie od 5 tysięcy do nawet 145 tysięcy złotych. Proponowana wysokość bonu społecznego to:

  • 5 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 10 tys. zł w przypadku bezdzietnego małżeństwa,
  • 25 tys. zł w przypadku małżeństwa z jednym dzieckiem,
  • 40 tys. zł w przypadku małżeństwa z dwojgiem dzieci.

Wysokość bonu rodzinnego uzależniona będzie od liczby członków gospodarstwa domowego. Przyjmuje się, że małżeństwo z:

  • trójką dzieci otrzyma 55 tys. zł,
  • czworgiem dzieci – 70 tys. zł,
  • pięciorgiem dzieci – 85 tys. zł,
  • sześciorgiem dzieci – 100 tys. zł.

Zakłada się, ze wsparcie dla bonu rodzinnego mieszkaniowego ma być dodatkowo wyższe o 45 tysięcy złotych, jeżeli rodzina, która o niego postuluje, nie miała wcześniej domu ani własnego mieszkania.

Jeden komentarz o “Sprawdź, czy możesz ubiegać się o Bon Mieszkaniowy! Oto wytyczne jednej z flagowych akcji Polskiego Ładu!

Dodaj komentarz