Wciąż za dużo wydajesz? Zobacz, jak ogarnąć swoje finanse!

Wciąż za dużo wydajesz? Zobacz, jak ogarnąć swoje finanse!
fot. unsplash.com

Opanowanie własnego budżetu to nie lada wyzwanie. Z jednej strony masz ograniczone przychody, z drugiej instytucje finansowe kuszą Cię kartami kredytowymi a sklepy rabatami. Jak nie dać się zwariować w tym finansowym świecie? Pierwszym krokiem, niech będzie ustalenie swojego miesięcznego budżetu.

Określ stałe przychody i wydatki

Usiądź w spokojnym miejscu, zrób sobie aromatyczną kawę lub herbatę. Przygotuj ołówek lub długopis i kartkę papieru. Przedziel ją na pół i jedną stronę nazwij „przychody”, a drugą „wydatki”. W pierwszej kolumnie wpisz miesięczne dochody, czyli to, co wpływa na twój rachunek bankowy związany z pracą i każdym innym źródłem finansowania. 

Druga kolumna to wszystkie wydatki związane z miesięcznym utrzymaniem. Wejdą w to wszystkie opłaty stałe, związane z rachunkami, oraz wydatki na jedzenie. Tu również dołącz koszty utrzymania mieszkania, w tym sprzątanie. Następnie podsumuj obie kolumny. To punkt wyjścia do dalszego planowania.

Ustal finansowe priorytety

Jeżeli borykasz się ze spłatą kart kredytowych, to właśnie one powinny być na pierwszym miejscu. Gdy z kolei marzysz o wakacyjnym wyjeździe, zacznij oszczędzać małe kwoty już rok wcześniej. Dzięki temu, odkładając sukcesywnie, nie będzie problemu ze sporym wydatkiem tuż przed wakacjami. Dodatkowo, mając ustalone priorytety, nie będzie Cię kusić promocja w sklepie ani super rabat na kosmetyki. 

Przede wszystkim konsekwencja

Jeżeli wiesz już, na co idą Twoje miesięczne wydatki i masz swoje priorytety, pora pomyśleć dwutorowo. Z jednej strony zobacz, czy nie przepuszczasz pieniędzy na niewiele znaczące rzeczy. Wtedy warto jak najszybciej zredukować te wydatki. Z drugiej jednak strony mając priorytety, nie tak łatwo dasz się ponieść bezmyślnym zakupom. Nawet promocje na Black Friday nie będą Cię tak kusiły, bo masz ustaloną żelazną ścieżkę finansową. 

Warto jednak czasem jednak kupić coś ponad listę. Oczywiście w granicach finansowego rozsądku. Takie spontaniczne zakupy raz na jakiś czas z pewnością poprawią Ci humor i zmotywują do jeszcze większej dyscypliny finansowej. Z korzyścią dla Twojego portfela!