Zmiany w rozliczaniu wydatków inwestycyjnych przez przedsiębiorców nie zostaną wprowadzone

Zmiany w rozliczaniu wydatków inwestycyjnych przez przedsiębiorców nie zostaną wprowadzone

Wygląda na to, że plany pozwalające firmom na szybsze uwzględnianie wydatków inwestycyjnych w kosztach uzyskania przychodu z PIT i CIT zostały na razie odłożone na bok. Rząd Mateusza Morawieckiego, który przedstawił te propozycje po ostatnich wyborach parlamentarnych, postanowił je teraz wycofać.

O szczegółach tego projektu informowaliśmy w naszym poprzednim artykule pod tytułem „Stary rząd zaproponował szybsze rozliczanie wydatków inwestycyjnych” (DGP nr 240/2023).

Warto przypomnieć, że proponowane zmiany miały wiele zalet dla płatników podatku dochodowego. Najważniejszą z nich było planowane podniesienie limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych z 10 tys. zł do 20 tys. zł, co umożliwiałoby jednorazowe uwzględnienie danego wydatku w kosztach uzyskania przychodów.

Dodatkowo, limit jednorazowej amortyzacji środków trwałych dla małych podatników oraz osób, które rozpoczęły działalność gospodarczą w trakcie danego roku, miał wzrosnąć z 50 tys. do 100 tys. zł. Dotyczyło to amortyzacji takie jak maszyny, urządzenia i środki transportu zaliczane do grupy 3–8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych.