Zmęczenie daje się we znaki? Koniecznie sprawdź, czy to nie wina twoich nawyków!

Zmęczenie daje się we znaki? Koniecznie sprawdź, czy to nie wina twoich nawyków!
fot. unsplash.com

Rano z trudem otwierasz oczy i nie możesz się dobudzić przez cały poranek. Potem, w ciągu dnia ciężko nazwać cię wulkanem energii, a gdy wracasz do domu, marzysz tylko o śnie. Jednak gdy leżysz w łóżku, nie możesz zasnąć. Co jest nie tak z organizmem?

Za dużo kawy i herbaty

Jeżeli czujesz wieczne zmęczenie, przelicz, ile filiżanek kawy pijesz dziennie. Specjaliści radzą dwie do maksymalnie trzech filiżanek tego czarnego naparu. A ile jest u Ciebie? Jeżeli więcej, to po prostu twój organizm ma za dużo kofeiny i zamiast pobudzenia, czujesz zwyczajne znużenie.
Nie inaczej jest z herbatą. Wydawać by się mogło, że przecież herbata to zwykły, nic niedający prócz rozgrzania napój. Nic bardziej mylnego, bo zawarta w niej teina działa pobudzająco na podobnej zasadzie jak kofeina. I nie ma znaczenia, czy pijesz czarną czy też zieloną herbatę. One działają właściwie tak samo.

Rada: Ogranicz spożywanie kawy i herbaty. Zastąp je zwykłą wodą niegazowaną. Szybko poczujesz różnicę!

Jak tam w pracy?

Kolejna istotna sprawa to fakt, jak przebiega twój dzień w pracy. Gdy masz pracę siedzącą, przy komputerze, czy robisz sobie krótkie przerwy? Organizm musi mieć kilka przerw, aby zresetować się i zwyczajnie odpocząć. Pracując non stop, szybciej dopada cię zmęczenie i zniechęcenie. Druga sprawa to fakt, co jesz w pracy. Zbyt dużo węglowodanów lub też słodycze, może i na początku dają skok energetyczny, ale zaraz potem znowu następuje spadek energii do niskiego poziomu. Zwróć również uwagę, jakiej muzyki słuchasz przy pracy!

Rada: Zamiast więc batoników, postaw na zdrowe przekąski — owoce, sałatki warzywne albo fit-batoniki. Szybko zauważysz różnicę!

Druga połowa dnia

Gdy wracamy do domu po pracy, pierwsza myśl, to położyć się na kanapie przed telewizorem i tak egzystować aż do nocy. Jednak nie tędy droga. Pracując cały dzień w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie masz jak dotlenić organizmu.

Rada: Postaraj się więc wybrać na codzienny, chociaż piętnastominutowy spacer. Nie tylko dotlenisz organizm, ale i go zahartujesz.

Przygotuj się do snu

Problem z bezsennością często wynika z prostego faktu, jakim jest to, że nasz organizm ma problem z wyciszeniem. Oglądanie telewizji do późna, używanie smartfonów oraz zasypianie przy zapalonym świetle wcale tego nie ułatwia.

Rada: Postaraj się nie korzystać z elektroniki na godzinę przed snem. Zamiast tego zrób sobie gorącą, relaksującą kąpiel albo poczytaj dobrą książkę.