Doczekaliśmy się w końcu e-faktur. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Doczekaliśmy się w końcu e-faktur. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
fot. unsplash.com

Już niebawem polskich przedsiębiorców czekają kolejne zmiany. Tym razem chodzi o e-faktury, które od przyszłego roku będą miały taka samą wartość jak faktury wystawione papierowo. Póki co, nie wszyscy muszą z nich korzystać, jednak od 2023 roku ma się to zmienić!

Krajowy System e-Faktur

Nowelizacja ustawy o VAT była niezbędna, aby wprowadzić do polskiego systemu prawnego przepisy normujące zasady funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur. Dzięki temu system rozliczania podatku od towarów i usług ma być uproszczony i bardziej czytelny dla przedsiębiorcy.

Zmienia się również zasady wystawiania faktur korygujących. Będzie ona miała postać o wiele bardziej uproszczoną i czytelną. Inaczej będzie wyglądać również faktura zaliczkowa. Nie będzie można już tak łatwo wystawić duplikatu faktury. Ustawa o VAT zmienia również niektóre przepisy związane z ustawą o podatku od towarów i usług, Ordynacji podatkowej oraz ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej.

Jakie jeszcze zmiany?

Nowa ustawa o VAT niesie ze sobą szereg nowości, które wraz z 1 stycznia 2022 roku będą powszechnie obowiązywać. Należą do nich:

  • Włączenie terminu „faktura ustrukturyzowana”
  • Wyszczególnienie zasad i trybu wystawiania oraz przechowywania faktur ustrukturyzowanych,
  • Określenie zasad działania Krajowego Systemu e-Faktur,
  • Wyliczenie podatku do zapłaty oraz zwrotu podatku naliczonego gdy korzysta się z faktur ustrukturyzowanych,
  • Zrezygnowanie z zapisu na fakturach zaliczkowych mówiący o cenie jednostkowej netto
  • Zmuszenie podatników do wystawiania faktur nie wcześniej niż 60 dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

Nie da się ukryć, że początek 2022 roku, dzięki zmianom w kluczowych dla funkcjonowania przedsiębiorstw ustawach, może być bardzo nerwowy. I to wcale nie chodzi o zapowiadane podwyżki prądu. Pozostaje nam tylko mieć nadzieje, że organy administracji publicznej będą znały odpowiedzi na wszelkie zapytania dotyczące wdrożenia nowych przepisów w życie. Bo tych z pewnością będzie całkiem sporo.