Zaostrzanie zasad przyznawania dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze"

Zaostrzanie zasad przyznawania dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze"

Program „Czyste Powietrze”, służący poprawie stanu powietrza w Polsce, przechodzi serię przekształceń. Jak wynika z wprowadzanych w kwietniu zmian, gama urządzeń kwalifikujących się do wsparcia finansowego ulega zawężeniu. Teraz, wsparcie będzie dostępne wyłącznie dla pomp ciepła oraz kotłów na drewno i pellet, ale tylko tych które znajdą się na specjalnie przygotowanej liście zielonych urządzeń i materiałów.

Na oficjalnej stronie internetowej programu czyste powietrze, w piątek zamieszczono informacje dotyczące nowelizacji zasad udzielania dotacji, które wejdą w życie już w kwietniu.

Publikacja na stronie internetowej jasno wspomina o obowiązkowym warunku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i pellet tylko spośród tych, które są uwzględnione na liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Co za tym idzie, jedynie te urządzenia, które zostały umieszczone na tejże liście będą uprawnione do otrzymania dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Kolejna modyfikacja dotyczy ograniczenia możliwości ubiegania się o najwyższe dofinansowanie, które jest dostępne w trzeciej części programu. Wyjaśnienie zamieszczone na stronie informuje, że beneficjenci, którzy już raz skorzystali z takiego wsparcia, będą mogli starać się o dodatkowe dofinansowanie jedynie w ramach pierwszej części programu, gdzie poziom dofinansowania jest niższy.