Szykuj się na podwyżkę cen papierosów i alkoholu. Rząd planuje podnieść akcyzę!

Szykuj się na podwyżkę cen papierosów i alkoholu. Rząd planuje podnieść akcyzę!
fot. unsplash.com

Mimo że do końca roku jeszcze trochę czasu zostało, rząd już planuje noworoczne niespodzianki. Jedną z nich jest wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe oraz alkohole. Wszystko to oczywiście w imię troski o zdrowie społeczeństwa. Czy jednak wciąż podbijana cena to najlepsze rozwiązanie?

O ile wzrosną ceny w 2022?

Resort finansów poinformował, że akcyza na alkohol według planów podniesie się o 10 procent. Ale na tym nie koniec, bo w następnych latach ma rosnąć o średnio 5 procent na rok, i tak do 2027 roku. Z papierosami ma być jeszcze drożej, bo w latach 2023 do 2027 miałaby wzrastać o 10 procent co roku!

W imię dobra ogółu

Ministerstwo finansów nad projektem podniesienia akcyzy pracowało na początku tego roku, jednak potem sprawa ucichła. Analityków więc zdziwiło ostatnie oświadczenie Ministerstwa. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie rządu, zespół specjalistów z Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych doszli do wspólnego porozumienia w kwestii ochrony zdrowia. Wyższa akcyza ma skutecznie zniechęcić do sięgania zarówno po alkohol jak i papierosy osoby młode. Zniechęci również tych, którzy już poznali ten nałóg.

Jak będzie drogie, to nie sięgną

Nie da się ukryć, że ten sposób rozumowania wydaje się w pewien sposób logiczny. Jednak patrząc szerzej, młodzi ludzie alkohol i papierosy będą traktować jak coś zakazanego a tym samym…jeszcze bardziej atrakcyjnego. Najprościej jest zakazać i pobierać jeszcze z tego tytułu dodatkowe opłaty. Co dokładnie wzrośnie?

  • Wódka o około 1,50 zł
  • Wino o około 0,16 gr
  • Piwo o około 0,06 gr
  • Papierosy o około 0,30 gr

Niestety, równolegle do wzrostu akcyzy nie rośnie dotowanie na ośrodki leczenia uzależnień i profilaktyki. Można nawet powiedzieć, że ona sukcesywnie, z roku na rok