Płatności w euro teraz szybko i bez dodatkowych kosztów dzięki nowym regulacjom unijnym

Płatności w euro teraz szybko i bez dodatkowych kosztów dzięki nowym regulacjom unijnym

Nowo przyjęte przepisy na forum Parlamentu Europejskiego, zatwierdzone w środę, dotyczą zmian w rozporządzeniach unijnych nr 2012/260 oraz 2021/1230. Dzięki wprowadzonym zmianom, na terenie całej Unii Europejskiej będą możliwe natychmiastowe przelewy wykonywane w walucie euro.

Zgodnie z nowymi regulacjami, transfer pieniędzy powinien być dostępny we wszystkich bankach, nie powinien trwać dłużej niż 10 sekund i powinien być dostępny przez całą dobę. Rozporządzenie wyraźnie zabrania bankom naliczania jakichkolwiek dodatkowych opłat za realizację takich transakcji. Użytkownicy bankowości internetowej nie będą mieli problemu z przekazywaniem swoich środków również pomiędzy krajami członkowskimi UE.

Celem tych nowych przepisów jest przede wszystkim umożliwienie małym i średnim przedsiębiorstwom, a także większym firmom, które regularnie dokonują transgranicznych i natychmiastowych transakcji, korzystanie z takiej możliwości. Do tej pory tylko niektóre banki oferowały ten typ usług, często naliczając za to dodatkowe opłaty.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej (KE), odpowiedzialnej za projekt nowego rozporządzenia, są zdania, że gwarancja dostępności tanich i bezpiecznych przelewów natychmiastowych przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności europejskiego rynku. Dodatkowo, pozwoli na uwolnienie milionów euro, które obecnie są blokowane w oczekiwaniu na wykonanie standardowego przelewu bankowego. Według wyliczeń KE, nawet 200 miliardów euro jest codziennie blokowanych w oczekiwaniu na zaksięgowanie przelewu. W roku 2022 tylko 11 procent operacji bankowych było realizowanych w trybie natychmiastowym. Nowa regulacja ma na celu eliminację takich problemów i zapewnić zarówno konsumentom detalicznym, jak i przedsiębiorcom szybki przepływ środków pieniężnych.