Bezpośrednie transakcje w euro na terenie UE bez dodatkowych kosztów

Bezpośrednie transakcje w euro na terenie UE bez dodatkowych kosztów

We wtorek Parlament Europejski zatwierdził zmiany w ustawodawstwie unijnym, które dotyczą rozporządzeń nr 2012/260 oraz 2021/1230. Dzięki wprowadzeniu nowych regulacji, możliwe stanie się wykonanie natychmiastowych transferów pieniężnych w walucie euro na obszarze całej Unii Europejskiej.

Usługa przekazu finansowego ma być nieodpłatna i dostępna w każdej instytucji bankowej, a sama operacja nie powinna trwać dłużej niż 10 sekund, co więcej, jej realizacja ma być możliwa przez całą dobę. W nowym rozporządzeniu zakazano bankom stosowania dodatkowych opłat za przeprowadzenie tego typu transakcji. Klienci korzystający z usług bankowości online bez przeszkód będą mogli przesyłać swoje fundusze między różnymi krajami członkowskimi UE.

Zmienione prawo umożliwi szczególnie małym i średnim przedsiębiorstwom, a także dużym firmom, które regularnie prowadzą transakcje międzynarodowe i chciałyby je realizować natychmiastowo, skorzystanie z tej opcji. Dotąd jedynie niektóre banki oferowały tę usługę, często wiązało się to jednak z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej (KE), którzy odpowiadają za projekt nowego rozporządzenia, podkreślają, że zapewnienie wszystkim korzystającym z usług bankowych możliwości dokonywania tanich i bezpiecznych transferów natychmiastowych przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności na europejskim rynku. Dzięki temu możliwe będzie odblokowanie milionów euro, które obecnie znajdują się poza obiegiem finansowym, oczekując na realizację standardowego przelewu bankowego. Zgodnie z wyliczeniami KE, codziennie blokowane jest aż 200 mld euro, czekających na zaksięgowanie przelewu. W roku 2022 jedynie 11% transakcji bankowych było realizowanych w trybie natychmiastowym. Nowe regulacje mają na celu eliminację tych problemów i zapewnić zarówno konsumentom indywidualnym, jak i firmom szybki przepływ środków finansowych.