Jesteś wiecznie zmęczony? Być może to wina żelaza w organizmie!

Jesteś wiecznie zmęczony? Być może to wina żelaza w organizmie!
fot. unsplash.com

Jesienne długie wieczory, mało słońca i niesprzyjająca pogoda może sprawić, że czujemy się zniechęceni i zmęczeni. Jeżeli jednak ten stan trwa kilka dni, warto sprawdzić poziom żelaza w organizmie. Być może to jego niedobór albo nadmiar negatywnie wpływa na twoje codzienne funkcjonowanie.

To powinno zaniepokoić

Z objawami nadmiaru żelaza muszą liczyć się nawet osoby młode, w wieku od 25 do 30 lat. Z wiekiem odsetek ludzi borykających się z problemami z żelazem w organizmie znacznie wzrasta. Oto objawy, które powinny cię zaniepokoić:
przewlekłe zmęczenie

  • Trudności w wysypianiu się
  • Senność w ciągu dnia i bezsenność w nocy 
  • Nawracające stany podgorączkowe
  • Obniżona odporność
  • Wypadanie włosów
  • Sucha skóra
  • Rozdwajanie paznokci
  • Bóle stawów
  • Nieuzasadnione niczym innym nudności i wymioty
  • Zaburzenia menstruacji u kobiet i dysfunkcje związane z erekcją u mężczyzn

Najlepiej jednak zrobić zwykłe badanie krwi z uwzględnieniem poziomu Witami i składników mineralnych. Oferuje je większość laboratoriów diagnostycznych, zazwyczaj jest to usługa nierefundowana z NFZ.

Co za dużo, to niezdrowo

Jednym z powodów, dla których w organizmie może pojawić się za dużo żelaza, są zaburzenia genetyczne związaną z mutacją w genie HFE. W tym przypadku chory musi borykać się z przypadłościami związanymi z chorobą zwaną hemochromatozą. Mówiąc ogólnie, polega ona na tym, że organizm nie jest w stanie sam regulować ilości przyjmowanego w jelitach żelaza.

Choroba ta może przybrać dwojaką postać. Jeżeli jest związana z dysfunkcją jelit, określana jest mianem hemochromatozy pierwotnej. Gdy jednak czerwone krwinki w naszym organizmie nadmiernie uwalniają jony żelaza, wtedy mówimy o hemochromatozie wtórnej. Żelazo powstałe w tej sytuacji gromadzi się w sercu, trzustce, płucach, tarczycy, nerkach i szpiku kostnym.

Jak leczyć nadmiar żelaza?

O ile niedobór tego pierwiastka można łatwo zbilansować przez suplementację, o tyle jego nadmiar stanowi szerszy problem. Trzeba zacząć od właściwie skomponowanej diety, gdzie na cenzurowanym znajdzie się czerwone mięso, jaja, fasola i suszone owoce. Nie wolno również przyjmować produktów bogatych w wapń.

Dieta to jedno, ale nie obędzie się bez ingerencji medycznej. Coraz bardziej popularną metodą jest upuszczanie krwi. Terapia ta może być przeprowadzona tylko pod nadzorem lekarza i wykwalifikowanej pielęgniarki. Niestety, terapia ta nie zawsze jest skuteczna. Nie zapominajmy również, że w przypadku hemochromatozy genetycznej, żadna profilaktyka nie wchodzi w grę.