Jak pracować zdalnie i nie zwariować? Oto sprawdzone rady!

Jak pracować zdalnie i nie zwariować? Oto sprawdzone rady!
fot. unsplash.com

Już od ponad roku część z nas przeszła w tryb hybrydowy albo też zupełnie na tzw. home office. O ile na początku była to całkiem atrakcyjna forma pracy, o tyle po tak długim czasie można zauważyć również jej wady. Jak efektywnie pracować w domu?

Ustal godziny pracy

Jeżeli mieszkasz z rodziną, powiadom ich o tym, dając jasno do zrozumienia, że potrzebujesz spokoju. Dobry będzie harmonogram pracy tak, aby każdy był tego świadom. Pisząc taki grafik, nie zapominaj również o chwilach na przerwę. Bez nich efektywność spadnie i z całego dnia pracy nie będziesz zadowolony ani ty, ani pracodawca.

Wybierz miejsce do pracy

Na początek podpowiem – ani łóżko w sypialni, ani stół w kuchni nie jest dobrym wyborem. Prędzej czy później twój kręgosłup da o sobie znać, a twoim przyjacielem powinna stać się ergonomia pracy. Przede wszystkim odpowiednio dobrane biurko, do tego jeszcze najlepiej, aby była możliwość odcięcia się od otoczenia. Zamknięcie drzwi nie tylko będzie sygnałem, aby nie przeszkadzać, ale i sprawi, że zyskasz prywatność.

Zaplanuj kolejny dzień

Jeżeli chcesz być efektywny, planuj każdy kolejny dzień z wyprzedzeniem. Oczywiście, pewnych rzeczy nie da się przewidzieć, ale zaplanuj ramy czasowe pracy. O co dokładnie chodzi? O poranku weź się na rzeczy, które z twojego punktu widzenia będą najtrudniejsze. Jeżeli jest to zadanie wymagające sporo pracy, podziel je na mniejsze kawałki i wracaj do niego o określonych porach każdego dnia. Na popołudnie zostaw sobie natomiast rzeczy niewymagające większego wysiłku intelektualnego.

Bądź asertywny

Praca w domu to jedno wielkie rozpraszanie uwagi. Gdy wychodzisz do biura, nie widzisz sterty prania do wyprania lub prasowania. Nie spoglądasz na niewyrzucone śmieci albo też na ciekawe książki, które czekają na przeczytanie. W domu wszystko kusi. Do tego dochodzą jeszcze obowiązki rodzinne, które również proszą się o poświęcenie uwagi.

Dlatego też musisz nauczyć się stawiać konkretne postanowienia i się ich trzymać. Jeżeli pracuję, nawet w domu, to nie zajmuję się domowymi obowiązkami. W czasie pracy nie poświęcam również uwagi swoim własnym przyjemnościom. Ogromnie jest więc ważne, aby oddzielić czas pracy i odpoczynku.

Naucz się odpoczywać

Praca zdalna pozbawiła nas poczucia, że wychodzimy z pracy. Niejeden z nas pracuje zarówno rano jak i wieczorem, odpisując np. na służbowe maile, na które nie udało się odpowiedzieć w ciągu czasu przeznaczonego na pracę. Nikt nie potrafi pracować non stop. Odpocznij więc i zresetuj przez spacer lub przeczytanie ciekawej książki.