Szykują się poważne zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Prezydent podpisał ustawę!

Szykują się poważne zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Prezydent podpisał ustawę!
fot. unsplash.com

W połowie listopada prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda, podpisał ustawę o zmianach podatkowych, zwanej potocznie Polski Ład. Ziścił się tym samym czarny scenariusz każdego przedsiębiorcy. Na dostosowanie się do nowych przepisów ma czas tylko końca tego roku!

Podatkowy nowy ład

Zgodnie z nowymi założeniami wynikającymi z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota wolna od podatku PIT wzrośnie do 30 tyś zł. Druga zmiana to stawka 32 procent dla dochodów powyżej 120 tysięcy rocznie. Te same zmiany zostaną wprowadzone również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Kancelaria Prezydenta RP zaraz po podpisaniu dokumentu wydała komunikat, w którym tłumaczy, dlaczego takie zmiany są koniecznie. Dzięki nim polski przedsiębiorca w końcu będzie brał czynny udział w przyjaznym i sprawiedliwym systemie podatkowym. Ma on nie tylko wzmocnić gospodarkę, ale i sprawić, że właściciele firm będą mogli swobodnie konkurować na globalnym rynku łańcuchów dostaw.

Kto będzie zwolniony z podatku?

Ustawa przewiduje szeroki katalog zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych. Będą to między innymi:

  • Podatnicy, którzy przenieśli miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej
  • Podatnika, który sprawował władzę rodzicielską nad co najmniej czwórką dzieci
  • Przychody otrzymane przez podatnika, który ukończył 60 rok życia w przypadku kobiety i 65 w przypadku mężczyzny.

Zobacz również: Sposób na uniknięcie podatków

Chaos i dezinformacja

Zmiany podatkowe, z pewnymi wyjątkami, mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku. Zapytani o te udogodnienia przedsiębiorcy nie kryją się jednak ze swoim pesymizmem. Biznes w naszym kraju robi się coraz trudniejszy. Według nich, nowe prawo nie tylko jeszcze bardziej namiesza w i tak już skomplikowanym systemie podatkowym. Specjaliści wskazują również na fakt, że nowe ustawodawstwo ma ogromne dziury prawne i szerokie pole do wieloznacznych interpretacji. W konsekwencji, zamiast jasnych i czystych reguł mamy bardzo wiele zapytań prawnych, które zapewne nieprędko będą rozwiązane. Nie bez znaczenia również są nowe ulgi – te nie traktują sprawiedliwie, maksymalnie drenując finansowo klasę średnią. O tym, jak nowy Polski Ład będzie spisywał się w praktyce, poinformujemy na bieżąco.