Bank Pekao ujawnia gigantyczne koszty wakacji kredytowych i spory z frankowiczami

Bank Pekao ujawnia gigantyczne koszty wakacji kredytowych i spory z frankowiczami

Bank Pekao został już obciążony dotkliwymi kosztami wynikającymi z wakacji kredytowych, które do tej pory wyniosły prawie 2 mld zł. Ponadto, przewiduje się, że w przyszłym roku koszty te mogą wzrosnąć nawet o dodatkowe 1 mld zł. Bank Pekao musi jednak stawić czoła nie tylko temu wyzwaniu, ale również kosztom związanym z rozstrzyganiem sporów z frankowiczami. Właśnie opublikowano liczby związane z tymi procesami sądowymi i porozumieniami.

Obecny rząd Zjednoczonej Prawicy ma na celu przedłużenie okresu wakacji kredytowych na następny rok, jednak planuje wprowadzić kilka zmian w stosunku do wcześniej stosowanej formuły. Szacuje się, że ze względu na tę decyzję wszystkie banki poniosą koszty rzędu około 8 mld zł.

Niedawno prezes Aliora odniósł się do tej kwestii, przyznając, że w jego instytucji koszty związane z wakacjami kredytowymi mogą w 2024 roku osiągnąć poziom około 200 mln zł. Dla większych instytucji koszty te będą niewątpliwie większe.

Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao, wskazał w ostatnią środę, że przedłużenie wakacji kredytowych w jego banku może przynieść koszty od 800 mln do 1 mld zł. Jego słowa sugerują, że na podstawie obecnych warunków przedłużenia wakacji kredytowych, które są mu znane, potencjalne rezerwy oscylują między 800 mln zł a 1 mld zł. Założył przy tym, że okres wakacji będzie trwał przez rok i obejmie pewną pulę kredytów.