Naukowcy wiedzą już która grupa krwi jest najbardziej odporna na koronawirusa. Czy jesteś tym szczęściarzem?

Naukowcy wiedzą już która grupa krwi jest najbardziej odporna na koronawirusa. Czy jesteś tym szczęściarzem?
fot. unsplash.com

Pracowano nad tym ponad dwa lata, czyli właściwie od początku pandemii. Francuscy naukowcy pod wodzą prof. Jacques Le Pendu, badali zależność między podatnością na zachorowanie na COVID-19 a grupą krwi. 

Szczęściarze z grupą “0”

Profesor Le Pendu zadał sobie na początku istotne pytanie — czy grupa krwi wpływa na możliwość zarażenia się koronawirusem? Potem doszło jeszcze drugie – czy osoby, które mieszkają razem i mają inną grupę krwi, mogą się zarazić równie szybko, jak w sytuacji, gdyby miały taką samą?

Obserwacje grupy badawczej pod wodzą profesora Le Pendu z uniwersytetu w Nantes jasno pokazują, że najmniejsza podatność na zakażenia COVID-19 wykazuje się u osób z grupą krwi “0”. Co więcej, ryzyko transmisji wirusa z jednej osoby na drugą jest o wiele mniejsze, jeżeli pary mieszkające razem, mają inną grupę krwi.

Zobacz również: Jakie ćwiczenia dla twojej grupy krwi będą najlepsze?

Ludzie, którzy mają grupę krwi “0”, są o wiele mniej podatni na infekcje koronawirusowe. Do tego, o wiele rzadziej zdarzają się niebezpieczne powikłania. Badania pokazują również, że jednostki z grupą “0”, są mniej podatne na zakrzepicę i wady krzepnięcia krwi. Jednak ten ostatni czynnik w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowotnego pacjenta.

Niezgodność krwi nam sprzyja

Patrząc na statystyki z wyników badań, jasno można określić, że nawet 15% wszystkich zachorowań zostało udaremnionych tylko dlatego, że osoby miały inną grupę krwi. Niestety, szczegółowe badania zostały wykonane jeszcze przed falami mutacji Delta i Omikron. Może się więc zdarzyć, że przy mutacjach, odporność grupy “0” nie będzie już tak wielka.