Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, powołuje doradczy zespół PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że jego szef, Krzysztof Gawkowski, powołał specjalny zespół doradczy o nazwie „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski”. Zadaniem tej grupy będzie opracowywanie zaleceń dotyczących efektywnego wykorzystania technologii sztucznej inteligencji (AI) w różnych sektorach działalności państwa.
Sztuczna inteligencja jest kluczem do zwiększenia efektywności oraz optymalizacji procesów w administracji publicznej – wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa Cyfryzacji. AI stanowi również nieocenioną możliwość przyspieszenia rozwoju gospodarczego Polski. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę istotną rolę polskich przedsiębiorców, naukowców i specjalistów IT w globalnej rewolucji AI.
„Właśnie debiutuje niezwykle istotne przedsięwzięcie, które zdobyło wsparcie grona uznanych na świecie ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ta grupa jest otwarta na nowych członków, a niewątpliwie jej działania przyczynią się do znacznej poprawy funkcjonowania kluczowych dla obywateli sfer działalności administracji publicznej. W efekcie, poprawi to jakość życia Polaków” – zacytowano wicepremiera i ministra cyfryzacji, Krzysztofa Gawkowskiego, w komunikacie prasowym.
Rola doradczego zespołu PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski wpisuje się w strategię „Polska Top10”. Inicjatorzy projektu wytypowali 10 obszarów, w których implementacja sztucznej inteligencji może usprawnić działanie państwa. Zespół będzie tworzyć rekomendacje oraz dzielić się praktyczną wiedzą na temat AI z administracją rządową.
Eksperci oczekują, że sztuczna inteligencja pozwoli na osiągnięcie postępów na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, przyspieszy analizę danych, co zaowocuje szybszą obsługą obywateli np. w kontekście wydawania prostych formalnych decyzji. Po drugie, umożliwi identyfikację nieścisłości w przepisach, wskazując na potrzebę ich ujednolicenia. Po trzecie, przyczyni się do bardziej efektywnego planowania strategicznego zarządzania krajem na podstawie wniosków wynikających z analizy danych demograficznych, systemu zdrowia i globalnych trendów.