Wzrost popularności płatności bezgotówkowych w Polsce – najnowszy raport PolCard from Fiserv
Z najświeższego raportu PolCard from Fiserv zatytułowanego „Preferencje płatnicze Polaków 2024” wynika, że prawie trzy czwarte (75%) polskiego społeczeństwa regularnie dokonuje płatności kartą, smartfonem czy zegarkiem. Jest to wzrost o niemal 5 punktów procentowych w porównaniu z poprzednią edycją badania przeprowadzonej w lipcu 2022 roku.
Prezes Fiserv Polska S.A., Krzysztof Polończyk, podkreśla, że płatności bezgotówkowe stają się coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem wśród Polaków. Najnowsze badanie pokazuje wzrost o 5 punktów procentowych od poprzedniej edycji badania z 2022 roku. Obecnie, ponad 38% Polaków zawsze korzysta z opcji bezgotówkowych gdy tylko ma taką możliwość. Ależ 23% respondentów stosuje tę formę kilka razy w tygodniu, a niemal 14% raz w tygodniu.
Krzysztof Polończyk zauważa również, że mimo iż najstarsi respondenci rzadziej korzystają z płatności bez użycia gotówki, to jednak aż 44% z nich regularnie płaci bezgotówkowo. To oznacza wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania. Pokazuje to, że również seniorzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych form płatności.
Z raportu Fiserv Polska, firmy będącej właścicielem marki PolCard from Fiserv, wynika, że mieszkańcy dużych miast rzadziej używają gotówki. Aż 84% mieszkańców miast powyżej 250 tys. docenia możliwość transakcji kartą, telefonem czy zegarkiem i regularnie z nich korzysta. Na terenach wiejskich ta forma płatności jest mniej popularna, ale nadal korzysta z niej 67% respondentów – to wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu do roku 2022.
Wykształcenie również ma wpływ na preferowane formy płatności – aż 86% absolwentów studiów wyższych wybiera płatności bezgotówkowe. Tę formę płatności stosuje również 77% osób z wykształceniem średnim i policealnym oraz ponad połowa (53%) respondentów z wykształceniem podstawowym. Najczęściej bez użycia gotówki rozliczają się osoby, które zarabiają między 4000 a 4999 zł netto. Z kolei najmniej chętnie bezgotówkowo płacą osoby o najniższych dochodach, do 2000 zł netto.
Badanie PolCard from Fiserv pokazuje, że niemal 18% respondentów albo nie korzysta z płatności bezgotówkowych wcale, albo robi to bardzo rzadko (raz w miesiącu lub rzadziej). Prawie 59% osób z tej grupy płaci gotówką z przyzwyczajenia. Wśród tych osób, 47,5% twierdzi, że gotówka pozwala im lepiej kontrolować swoje wydatki, a 39% nie lubi płacić bezgotówkowo.
Interesujące jest to, że aż 56% młodych osób w wieku 18-29 lat, które nigdy nie korzystają z płatności bezgotówkowych bądź robią to bardzo rzadko, jako powód podaje brak takiej możliwości w miejscach, gdzie robią zakupy.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Fiserv Polska, właściciela marki PolCard from Fiserv, przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2024 r. Próbę badania stanowiła reprezentatywna grupa dorosłych Polaków (n=1000).