Zwiększona aktywność inwestycyjna Jareda Kushnera w Albanii i Serbii – czy to odpowiedni czas na wielkie plany?

Zwiększona aktywność inwestycyjna Jareda Kushnera w Albanii i Serbii – czy to odpowiedni czas na wielkie plany?

W światowych mediach pojawiły się informacje o najnowszych planach biznesowych Jareda Kushnera, zięcia byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Zgodnie z wiadomościami przekazanymi przez amerykańską gazetę „New York Times”, Kushner, który pełnił również funkcję doradcy Trumpa podczas jego kadencji prezydenckiej, jest bliski sfinalizowania umów dotyczących rozległych inwestycji na terenie Albanii i Serbii. Cennym wsparciem dla Kushnera w negocjacjach kontraktowych okazał się Richard Grenell, były reprezentant rządu Trumpa odpowiedzialny za region Bałkanów.

Informacje przekazane przez „New York Times” sugerują, że droga do realizacji ambitnych projektów biznesowych Kushnera została ułatwiona dzięki relacjom, które nawiązał Donald Trump podczas swojej prezydentury. Z własnego przyznania, Kushner podczas zawierania umów korzystał z pomocy Richarda Grenella, który miał znaczący wpływ na politykę USA w regionie Bałkanów podczas rządów Trumpa.

Pomysłodawca tych przedsięwzięć ma w planach przekształcenie jednej z wysp albańskich w wysublimowany kurort turystyczny. Kushner, od momentu zakończenia kadencji Trumpa w 2021 roku, odwiedził Albanię dwukrotnie, gdzie spotkał się między innymi z premierem Edim Ramą. W tych podróżach towarzyszył mu Grenell. Jak podaje „New York Times”, ich głównym zainteresowaniem była wyspa Sazan, znana z komunistycznej przeszłości Albanii, kiedy służyła jako sekretna baza łodzi podwodnych.

Kolejny projekt Kushnera obejmuje inwestycję w stolicy Serbii – Belgradzie. Planuje tam budowę luksusowego hotelu oferującego 1500 pokoi oraz muzeum na terenie dawnego sztabu armii Jugosławii, który został zniszczony podczas ataków sił NATO w 1999 roku. Obecnie, ten symbol bombardowań posiada status obiektu kultury, co dodatkowo podnosi wartość tej inwestycji.