Przyczyny, objawy i metody leczenia miażdżycy
Cholesterol LDL jest głównym elementem budującym blaszkę miażdżycową. Proces ten może prowadzić do znaczącego zwężenia tętnic, takich jak tętnica szyjna czy serca. W efekcie może dojść do zawału lub udaru. Szczególnie niebezpieczne są niestabilne blaszki, które mogą pęknąć. Zamykanie naczyń krwionośnych przez blaszki miażdżycowe objawia się zmniejszoną tolerancją na wysiłek i dusznościami. Następnie pojawi się pytanie, jak skutecznie leczyć i zapobiegać miażdżycy?
Miażdżyca tętnic, zwana inaczej arteriosclerosis, jest poważną przewlekłą chorobą prowadzącą do stwardnienia naczyń krwionośnych. Ta choroba polega na odkładaniu się mas lipidowych, komórek zapalnych i włóknika na ściankach tętnic. Powstałe złogi cholesterolu tworzą blaszkę miażdżycową, która uwypuklając się do światła naczynia, powoduje jego zwężenie.
W efekcie tego procesu dochodzi do niedrożności naczyń, co skutkuje ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice i może prowadzić do niedokrwienia organów zaopatrywanych przez dane naczynie. W przypadku znacznego powiększenia blaszki, lub powstania skrzepliny (poprzez pęknięcie blaszki), może dojść do całkowitego zablokowania naczynia. Szczególnie sprzyja temu wysoki poziom cholesterolu w organizmie.
Złogi lipidowe tworzą się w wyniku długotrwałego procesu przenikania cholesterolu z krwi do wewnętrznej strony ścianek naczyń. Blaszka miażdżycowa zawiera również elementy morfotyczne krwi i włóknika. Dodatkowo dochodzi do odkładania wapnia, co prowadzi do zwapnienia blaszki miażdżycowej. Powoduje to jej stwardnienie i sztywność tętnic. Typowa blaszka miażdżycowa składa się z centralnie umieszczonego rdzenia (z lipidów) otoczonego warstwą włókien kolagenu.
Blaszki miażdżycowe są predysponowane do pękania. Na podstawie tego kryterium, rozróżnia się stabilne i niestabilne blaszki miażdżycowe. Te ostatnie są bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli pęknięcie jest duże, może doprowadzić do powstania zakrzepu i istotnego zwężenia naczynia.
Blaszki miażdżycowe mogą gromadzić się we wszystkich tętnicach organizmu: wieńcowych (zagrażając niedotlenieniem mięśnia sercowego), tętnicach mózgu (zwiększając ryzyko udaru), czy naczyniach doprowadzających krew do mózgu (blaszka miażdżycowa w tętnicy szyjnej może być również przyczyną udaru; miażdżyca tętnic szyjnych może powodować silne bóle głowy czy niedowłady). Mogą one również odkładać się w tętnicach kończyn dolnych i innych narządów wewnętrznych.