Jak zapanować nad domowym budżetem? Teraz liczy się każda złotówka!

Jak zapanować nad domowym budżetem? Teraz liczy się każda złotówka!
fot. unsplash.com

Codzienne wiadomości przynoszą coraz to gorsze informacje. Raty kredytu wciąż rosną, podobnie jak ceny artykułów spożywczych, które jeszcze kilka miesięcy temu były o połowę tańsze. W tym czasie, jak nigdy wcześniej, musimy zawracać uwagę na nasze wydatki. Oto jak to robić mądrze!

Plik w arkuszu kalkulacyjnym

Nie każdy z nas lubi wpisywać dane do arkusza kalkulacyjnego. Są i tacy, których rzędy cyferek zwyczajnie przerażają. Jednak właśnie takie twarde dane pokazują jak na dłoni, na co przeznaczasz domowy budżet. Zrób więc test i przez tydzień wpisuj każdy wydatek do arkusza, z odpowiednią adnotacją. Na jedzenie, na zabawę, na samochód- to tylko kilka z nich. Już w skali tygodnia będziesz mógł swobodnie ocenić, na co poszły wydatki. Dzięki temu również pozbędziesz się uczucia, że pieniądze przelatują ci przez palce i nie wiesz na co wydajesz.

Zastanów się nad subskrypcjami

Raz założone subskrypcje są takim cichym „wydawaczem” pieniędzy. Zwykle nie pamiętasz o terminie usunięcia ich i trzymasz je, bo tak już zostało. Zadaj sobie jednak pytanie, czy faktycznie potrzebujesz i co ważniejsze, korzystasz z subskrybowanych usług. Muzykę przestałaś słuchać dawno temu? A może Netflix czy HBOGo przestało cię już interesować? Zatem wyłącz subskrypcję i zaoszczędź!

Najważniejsze pytanie – czy to naprawdę potrzebne?

Bez względu na to, czy będą to zakupy spożywcze czy też jakieś większe wydatki związane z towarami luksusowymi, zadaj sobie to pytanie. Czy to jest naprawdę koniecznie? Dlaczego chcę to kupić? Poznając powody, zrozumiesz wagę tego wydatku i dostosujesz do swojego budżetu.