Jak przyjmować suplementy diety, aby właściwie działały?
Polacy uwielbiają suplementy diety. Świadczą o tym nie tylko olbrzymie dochody koncernów farmaceutycznych, ale i mnogość reklam. Jednak kupując suplementy, rzadko zastanawiamy się, co w nich właściwie jest. A to jeden z największych błędów, jakie możemy popełnić. Jakie są inne?
Nim sięgniesz po suplementy
Po pierwsze, zrób badania krwi. Wyniki dadzą ci pełny obraz potrzeb twojego organizmu. I dzięki temu będziesz bardziej świadomie wybierać te witaminy, które są ci faktyczne potrzebne. Nie każdy wie, że nadmiar niektórych składników i minerałów jest zwyczajnie toksyczny. Przykładem może tu być chociażby żelazo. Jego nadmiar może nawet uszkodzić wątrobę, mózg oraz mikroflorę jelitową. Dlatego nim pójdziesz do apteki po “jakieś witaminy”, trzeźwym okiem oceń, czego tak naprawdę potrzebujesz.
Witaminy nie załatwią wszystkiego
Byłoby idealnie, gdyby po zjedzeniu określonych witamin i mikroelementów, nasz organizm zaczął się błyskawicznie zmieniać na korzyść. Niestety, w prawdziwym życiu to tak nie działa. Suplementacja to tylko jeden z elementów w drodze do właściwej równowagi. Inne to wysypianie się, odpowiednia, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna i nawadnianie. Bez tego wszystkiego, nawet najlepsze witaminy nie poprawią jakości naszego życia i zdrowia.
Zobacz również: Witaminy niezbędne zimą — czy znasz je wszystkie?
Interakcje między suplementami
O ile całkiem sporo mówi się o interakcjach między poszczególnymi lekami, o tyle na suplementy raczej nikt specjalnie nie zwraca uwagi. A to kolejny błąd. Wzajemnie na siebie oddziałujące suplementy zaburzają wchłanianie, a co za tym idzie, zwyczajnie nie działają. Mało tego, mogą również wykluczać swoje działanie. Przyjmując preparaty z magnezem i wapniem, albo selenem i cynkiem, właśnie powodujemy takie zawirowania w organizmie.