Domowe metody na złagodzenie skutków ukąszeń owadów – sprawdzone sposoby, aby zniwelować swędzenie
Również najbardziej idylliczne wakacyjne scenerie, takie jak domek nad jeziorem, biwak w lesie czy grillowanie w ogrodzie, nie są wolne od irytujących owadów, które nieustannie nas atakują. Ukąszenia tych drobnych intruzów często prowadzą do powstania bąbli, które są bolesne i swędzące. Ale co można zrobić w takich sytuacjach?
Na szczęście, w naszych domach zwykle mamy wiele naturalnych środków, które mogą przynieść ulgę podczas walki ze swędzeniem. Na przykład ocet – niezależnie czy spirytusowy, winny czy jabłkowy. Gdy nasączymy go wacikiem czy gazikiem i przyłożymy do miejsca ukąszenia na kilka minut, substancje zawarte w occie zapobiegają rozwojowi stanu zapalnego i eliminują uczucie swędzenia.
Możemy skorzystać także z sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać ją z wodą tworząc pastę, którą następnie nakładamy na miejsca ukąszeń pszczół lub innych owadów. Dzięki temu zmniejszymy ból i opuchliznę. Soda oczyszczona neutralizuje także jad.
Świeża cebula to kolejny domowy środek, który może okazać się pomocny. Okłady z cebuli pomagają zmniejszyć obrzęki po ukąszeniach owadów. Przykładamy plaster świeżej cebuli do bolącego miejsca, a zawarta w niej siarka niweluje pieczenie i swędzenie oraz redukuje opuchliznę. Cebula zawiera również kwercetynę, która posiada właściwości antyhistaminowe.
Skorzystać można też z kapusty białej. Zanim jednak przyłożymy liście kapusty do rany, powinniśmy je lekko rozgnieść, aby puściły sok. Sok ten działa antyseptycznie i pozwala na usunięcie toksyn ze skóry.
Musimy jednak pamiętać, że choć te domowe metody są skuteczne w łagodzeniu dyskomfortu spowodowanego przez ukąszenia komarów czy pszczół, działają one jedynie jako tymczasowe rozwiązania. W przypadku gromadnych ukąszeń (jak na przykład przez meszki, osy, czy pszczoły) może dojść do reakcji alergicznej, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.