Rewolucyjna terapia falą uderzeniową – doskonały sposób na szybkie powrót do zdrowia!

Rewolucyjna terapia falą uderzeniową – doskonały sposób na szybkie powrót do zdrowia!

Fale uderzeniowe, znane głównie z ekstremalnie wysokich ciśnień generowanych przez silne wybuchy, trzęsienia ziemi czy przeloty samolotów przekraczających barierę dźwięku, wykorzystuje się też w medycynie. W tym kontekście, termin „fala uderzeniowa” odnosi się do innowacyjnej metody leczenia, która potrafi skutecznie i szybko przywrócić pacjenta do pełni sił.

Terapia falą uderzeniową to procedura medyczna, która korzysta z najnowocześniejszych technologii i jest stosowana w wielu dziedzinach medycyny – ortopedii, fizjoterapii, medycynie sportowej, urologii, a nawet weterynarii. Jej niewątpliwym atutem jest fakt, że przynosi natychmiastowe ukojenie bólu i umożliwia poprawę mobilności bez konieczności stosowania środków przeciwbólowych. Jest to efektywna metoda lecznicza, która pozwala pacjentom szybciej wrócić do zdrowia i skutecznie radzi sobie z różnymi schorzeniami oraz bólami przewlekłymi czy ostrymi.

Dla pacjentów zmagających się z przewlekłymi, uciążliwymi dolegliwościami, terapia falą uderzeniową może stanowić atrakcyjną alternatywę dla leków przeciwbólowych i inwazyjnych procedur chirurgicznych. Jest to metoda mniej inwazyjna i stresująca dla pacjenta, a jej rezultaty są zauważalne już po kilku dniach. Zabiegi nie trwają długo i zwykle kilka z nich jest wystarczające, aby uzyskać pozytywne efekty. Co istotne, terapia falą uderzeniową kieruje się ku źródłu problemu, a nie tylko jego skutkom.

Terapia falą uderzeniową, znana również jako ESWT (Extracorporeal Shockwave Therapy), została wprowadzona do praktyki klinicznej w latach 80. XX wieku, choć pierwsze systematyczne badania nad jej zastosowaniem przeprowadzono już w latach 50. Początkowo wykorzystywano ją w leczeniu problemów urologicznych, takich jak kamica nerkowa. Ze względu na swoją skuteczność i nieinwazyjność, szybko zyskała popularność i zaczęto ją stosować także w innych dziedzinach medycyny, takich jak ortopedia.

Terapia falą uderzeniową jest stosowana do leczenia patologicznych zmian w ścięgnach, więzadłach, torebkach stawowych, mięśniach i kościach. Może być wykorzystywana u osób zmagających się z problemami takimi jak łokieć tenisisty/golfisty, zwapnienie ścięgna barku, zapalenie powięzi podeszwy, problemy ze ścięgnem Achillesa/rzepki, zapalenie kaletki krętarzowej – ścięgna pośladkowego czy zespół stresu piszczelowego przyśrodkowego. Ta metoda skutecznie radzi sobie również z chorobami związanymi ze stopami, łokciami, barkami, kolanami, biodrami, podudziem, udem i kręgosłupem (w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego oraz przewlekłych bóli mięśniowych). Może także przynieść ulgę w przypadku skomplikowanych złamań.

Terapia falą uderzeniową jest również skuteczna w leczeniu spastyczności mięśni zarówno u dorosłych z porażeniem połowiczym, jak i u dzieci z porażeniem mózgowym.