Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne? Te zrób przynajmniej raz w roku!

Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne? Te zrób przynajmniej raz w roku!
fot. unsplash.com

Nasza szara proza życia wciąga nas niczym tornado. Dzień za dniem, tydzień za tygodniem przelatują nam chwile przez palce. Warto w tym wszystkim pamiętać, że nasze ciało nie jest niezniszczalne i to najcenniejsza rzecz jaką mamy. Warto więc przynajmniej raz w roku zrobić najważniejsze badania profilaktyczne. Jakie?

Wizyta w laboratorium

Nikt z nas nie lubi pobierania krwi. Jedna ampułka jednak pozwala na wykonanie szeregu badań podstawowych, które dadzą kompleksowy obraz stanu naszego organizmu. Dołączając do tego badania moczu, wiesz najważniejsze kwestie. A o to chodzi w tych badaniach profilaktycznych. 

Ginekolog i urolog

Kobieta przynajmniej raz w roku powinna wybrać się na badania kontrolne do ginekologa. Badanie piersi, cytologia oraz badanie stanu szyjki macicy i jajników to proces który sprawnie przebiegnie podczas tylko jednej wizyty. Ogromną ilość nieprawidłowości w działaniu organów kobiecych można wyeliminować na bardzo wczesnym etapie. Dlatego nie bagatelizuj tych kontrolnych badań.

Analogicznie jest z mężczyznami i ich wizytą u urologa. Być może ta wizyta nie będzie należała do najprzyjemniejszych chwil w życiu. Badanie prostaty nie należy do najmilszych badań, jednak kontrola tego gruczołu jest niezbędna już u mężczyzn po 40 roku życia. W imię zachowania długiego życia warto się poświęcić. 

Osteopata 

Bez względu na to czy masz pracę siedzącą czy też wymagającą wysiłku fizycznego, oddziałuje to w pewien sposób na całe twoje ciało. Osteopata po dokładnym zbadaniu zdefiniuje, nad którymi partiami ciała warto popracować, aby zniwelować ewentualne bóle i inne nieprzyjemności. Bywa, że taka wizyta zmotywuje do powrotu do regularnej aktywności fizycznej. 

Stomatolog 

Do regularnych przeglądów stanu swojej jamy ustnej nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Im wcześniej zareaguje się na próchnicę, tym większe prawdopodobieństwo cieszenia się ze swoich zębów do późnej starości. Poza tym nic nie ozdabia każdej twarzy bardziej niż piękny i zdrowy uśmiech. Zdrowe zęby to również zdrowe ciało i o to warto naprawdę dbać!