Charakterystyczne dla depresji cztery aspekty życia codziennego, które stają się nieosiągalne
Depresja ma zdecydowany wpływ na codzienne funkcjonowanie osób, które z nią walczą. Jej charakterystycznymi objawami są obniżenie nastroju oraz uczucie wypróżnienia energetycznego, które sprawiają, że nawet najprostsze czynności codzienne stają się trudne do przeprowadzenia. Czytając dalej, dowiesz się o czterech działaniach, które osoby cierpiące na depresję lub przechodzące przez epizod depresyjny mogą mieć problemy z realizacją. Powinniśmy zwracać uwagę na te sygnały, ponieważ mogą one wskazywać na niepokojące problemy zdrowotne.
Higiena osobista u osób doświadczających depresji może znacznie ucierpieć. Negatywne myśli oraz przygnębienie mogą sprawić, że troska o siebie schodzi na dalszy plan. Czynności tak prozaiczne jak kąpiel czy umycie zębów stają się wówczas nie lada wyzwaniem. Także podstawowe zadania, jak golenie, czesanie włosów czy zmiana ubrań, mogą okazać się skomplikowane.
Przy depresji bardzo często występuje również brak sił, uniemożliwiający opuszczenie łóżka. Ten stan rzeczy może być potęgowany przez problemy ze snem, które są typowe dla tej choroby, a obejmują trudności z zasypianiem czy przebudzenia w nocy. Niewłaściwe wzorce snu mogą pogłębić uczucie zmęczenia i zapaść w apatii.
Obowiązki domowe mogą stanowić niemałe wyzwanie dla osoby cierpiącej na depresję. Brak energii na wstawanie z łóżka lub troskę o siebie jest łatwo dostrzegalny, ale to tylko szczyt góry lodowej. Jeżeli ktoś nie jest w stanie zadbać o własną higienę, nie powinno dziwić, że inne obowiązki domowe – jak sprzątanie, gotowanie czy opieka nad innymi członkami rodziny – mogą okazać się nieosiągalne.
Zmagania z pracą zawodową to kolejny problem, który może występować u osób cierpiących na depresję. Dla kogoś, kto ma problem z wstawaniem z łóżka, umyciem się i ubraniem, stawienie się w miejscu pracy może być nie lada wyzwaniem. Nawet jeśli uda się dotrzeć do pracy, koncentracja na wykonywanych zadaniach może być trudna do osiągnięcia. Depresja często prowadzi do prokrastynacji, co skutkuje narastaniem zaległości i niewypełnianiem obowiązków.