Eliminacja nadmiaru tłuszczu z brzucha: sprawdzone porady od specjalistów

Eliminacja nadmiaru tłuszczu z brzucha: sprawdzone porady od specjalistów

Rozpaczliwa próba osiągnięcia płaskiego brzucha często przekształca się w obsesję, a walka z nieestetycznymi fałdkami tłuszczu, popularnie nazywanymi „oponką”, wydaje się nie mieć końca. Wielokrotnie spotykane porady niekoniecznie pomocne są w tej kwestii. Niemniej jednak, możliwe jest zmniejszenie tkanki tłuszczowej na brzuchu, ale wymaga to niewielkiego nakładu wiedzy. Istnieją metody, które mają swoje podstawy naukowe.

Nie ma cudownej diety czy specyficznych ćwiczeń, które pozwolą Ci schudnąć tylko i wyłącznie z brzucha. Mimo to, ten typ tkanki tłuszczowej jest stosunkowo łatwy do usunięcia, jeżeli porównać go z tłuszczem gromadzącym się np. na biodrach. Spalamy tkankę tłuszczową w każdym miejscu naszego ciała, ale efekty na brzuchu są z reguły widoczne znacznie szybciej. Według ekspertów, najskuteczniejszym startem będzie wprowadzenie pięciu prostych zmian w codziennych rutynach i nawykach. Wyniki takich działań powinny być zauważalne po krótkim czasie.

Ogranicz jedzenie nocą

Jeśli nigdy nie udałeś się w nocy na wyprawę do lodówki, możesz rzucić pierwszy kamień. Takie zachowanie występuje u niektórych sporadycznie, u innych niemal codziennie, ale bez względu na częstotliwość jest to niezdrowe. Badania dowiodły, że spożywanie posiłków zgodnie z naszym biologicznym zegarem i naturalnymi rytmami dobowymi umożliwia ograniczenie gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Nocne podjadanie może prowadzić do braku apetytu na śniadanie, co dodatkowo sprzyja otyłości. Jedzenie w ciągu dnia pomaga lepiej kontrolować wagę, a nawet jeśli nie tyjesz z powodu nocnych przekąsek, to kwestia czasu, kiedy to się zmieni. Jest to spowodowane hormonem insuliną, który skuteczniej radzi sobie z regulacją poziomu cukru we krwi w ciągu dnia. Spożywanie posiłków należy kończyć po kolacji, co umożliwi układowi pokarmowemu odpoczynek.

Przeanalizuj spożycie węglowodanów

Głównymi sprawcami powiększającej się „oponki” na brzuchu są właśnie one – węglowodany, a nie tłuszcz, jak wielu fałszywie zakłada. Zdaniem ekspertów, nadmierna konsumpcja węglowodanów i przetworzonej żywności jest głównym czynnikiem prowadzącym do nagromadzenia tłuszczu w okolicy brzucha. Ważne jednak jest to, że nie musisz rezygnować z węglowodanów całkowicie. Musisz natomiast nauczyć się odróżniać proste od złożonych i pożegnać się z tymi pierwszymi.

Zacznij regularnie ćwiczyć

Ćwiczenia fizyczne to kluczowy element, którego nie można pominąć. Każdy, kto obiecuje Ci osiągnięcie celu bez angażowania się w aktywność fizyczną, zwyczajnie Cię oszukuje. Jeśli chcesz skutecznie zredukować wagę, najlepsze rezultaty przyniesie połączenie treningu kardio i siłowego (oporowego). Wykonywanie tradycyjnych brzuszków nie działa tak efektywnie, jakbyś mógł myśleć.