Badania 40-latki. Dlaczego warto zrobić sobie prezent?

Badania 40-latki. Dlaczego warto zrobić sobie prezent?
fot. unsplash.com

Czterdzieste urodziny to zazwyczaj niemałe przeżycie. O ile jeszcze do trzydziestki podchodziliśmy z dystansem, o tyle 40-tka to już poważna sprawa. Wtedy właśnie warto zrobić sobie prezent na urodziny i przebadać się, aby mieć pewność, że z ciałem wszystko jest OK. Jakie badania najlepiej wykonać?

Wskazana konsultacja lekarska

Najlepiej byłoby iść do lekarza pierwszego kontaktu i to z nim skonsultować niezbędne badania. Lekarz, widząc naszą kartę choroby, doskonale wie, co jest wskazane do sprawdzenia, a co raczej nieistotne. Niestety, sytuacja pandemiczna nie zaprasza do wizyt w przychodniach. Jest jeszcze inna opcja.

Większe laboratoria analityczne mają w swojej ofercie specjalne pakiety badań dla określonej grupy wiekowej. Dzięki temu nie musisz samemu wybierać, ale z drugiej strony nie do końca można być pewnym, czy akurat te badania będą wskazane. Jest jeszcze jeden minus, takie badania nie są zazwyczaj refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia i musisz za nie zapłacić.

Profilaktyka przede wszystkim

Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiele z groźnych chorób da się wyleczyć, o ile będą wykryte jeszcze we wczesnym stadium rozwoju. I o to właśnie chodzi w badaniach koło czterdziestego roku życia. Na jakie badania warto więc zwrócić uwagę?

  • OB i morfologia – to podstawa, jeżeli chodzi o ogólną ocenę stanu zdrowia. Jeżeli tu wynik będzie nieprawidłowy, być może występuje u ciebie niedokrwistość albo niedobór witamin. W takim przypadku zwróć się do lekarza. 
  • Poziom cukru – dzięki niemu sprawdzisz, czy nie grozi ci cukrzyca. Jeżeli dodatkowo jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, nie bagatelizuj tych badań!
  • Oznaczenie enzymów wątrobowych we krwi – zwane również próbami wątrobowymi. Pozwalają na ocenę funkcjonowania wątroby i wykrycie wielu nieprawidłowości, np przewlekłego zapalenia wątroby.
  • Profil lipidowy – brzmi bardzo tajemniczo, jednak dzięki temu badaniu dowiesz się o gospodarce tłuszczowej w organizmie i ich ewentualnych nieprawidłowościach. 
  • Stężenie hormonów ilustrujących funkcje tarczycy ( tzw. TSH, FT4) – na to badanie zdecyduj się w szczególności, gdy odczuwasz spore wahania wagi, nerwowości i nadmiernego pobudzenia. Wskazane również, gdy jesteś ciągle senna, albo czujesz na przemian ciepłe i zimne uderzenia. 

Jak widzisz, tych badań wcale nie ma tak wiele, a mogą zdziałać wiele dobrego. Jeżeli więc jesteś koło 40-tych urodzin, zrób sobie prezent i przebadaj się. Na zdrowie!