Analiza przyczyn intensywnego, regularnego i długotrwałego bólu brzucha
Dokonanie precyzyjnej diagnozy przyczyn bólu w rejonie brzucha może nastręczać trudności. Dyskomfort w tej okolicy często ma charakter promieniujący i może występować w różnych miejscach: na dole brzucha, w nadbrzuszu czy po prawej lub lewej stronie. Wiele chorób prowadzących do cierpienia w okolicach brzucha i żołądka jest rezultatem niewłaściwej diety, problemów z trawieniem oraz alergii pokarmowych. Ból w dolnych partii brzucha może świadczyć o schorzeniach ginekologicznych oraz układu moczowego. Cierpienie to bywa przenikliwe, rozległe, głupie i może promieniować do prawego lub lewego boku.
Co sugeruje przewlekły ból brzucha? Najczęściej jest to wynikiem niestrawności czy błędów dietetycznych. Objawia się to specyficznym uczuciem ściskania i ucisku na brzuch, a dyskomfort pojawia się po spożyciu posiłku. Towarzyszy mu ból jelit, poczucie ciężkości w jamie brzusznej oraz uczucie rozpierania. Mogą pojawić się również uciążliwe wzdęcia oraz nadmiar gazów. Skurcze jelit, określane powszechnie jako kolka jelitowa, są przeszywająco dokuczliwe. Często uporczywe dolegliwości bólowe w okolicach brzucha pojawiają się w wyniku niewłaściwych wyborów żywieniowych, na przykład po spożyciu tłustych, smażonych lub ciężkostrawnych pokarmów, a także alkoholu. Produkty mleczne natomiast mogą nasilać dolegliwości trzustkowe.
Dyskomfort w dolnym brzuchu zwykle ustępuje na kilka godzin po spożyciu posiłku, często po zażyciu leków rozkurczowych, stosowaniu herbatek wspomagających trawienie oraz ziół łagodzących niestrawność. Niektórzy pacjenci dość silnie reagują na stres, donosząc o tzw. nerwobólach brzucha. U kobiet, dyskomfort w dolnej części brzucha jest często związany z cyklem menstruacyjnym oraz zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Jeśli słyszymy często: „Boli mnie brzuch”, warto zastanowić się nad możliwością alergii pokarmowej. Ta pojawia się po spożyciu konkretnego pokarmu, np. mleka czy innych produktów mlecznych. Jest to częsta przyczyna dolegliwości brzusznych u dzieci. Objawia się wymiotami, biegunką, bolesnym i wzdętym brzuchem, zaparciami, a nawet krwawieniem z przewodu pokarmowego. W wielu przypadkach towarzyszy jej wysypka na skórze, która często swędzi. Uciążliwe skurcze brzucha mogą pojawić się w wyniku zatrucia pokarmowego, co dodatkowo często wiąże się z występowaniem biegunek i wymiotów.
Jakie choroby mogą być przyczyną cierpienia w okolicach brzucha? Intensywne i częste, niezwykle uporczywe dolegliwości bólowe w jamie brzusznej pojawiają się również podczas zaostrzenia wielu chorób przewlekłych, takich jak chociażby wrzodowa choroba żołądka i dwunastnicy. W tych przypadkach pacjenci odczuwają nagły, przenikliwy i kłujący ból brzucha, który często towarzyszy im także w żołądku. Może on występować nocą oraz we wczesnych porankach i budzić ze snu. Nasila się zwłaszcza na przełomie pory wiosennej i jesiennej. Najbardziej dokuczliwy jest na czczo, jednak łagodzi go spożycie lekkiego posiłku. Z drugiej strony, spożycie pikantnych, ostrych potraw może jeszcze bardziej go zaostrzyć. Intensywne cierpienie może być odczuwalne w nadbrzuszu, podobnie jak w przypadku refluksu żołądka.
Przewlekłe dolegliwości bólowe w jamie brzusznej mogą wskazywać na schorzenia pęcherzyka żółciowego, takie jak kamica pęcherzyka żółciowego. Ból obejmujący brzuch i plecy sugeruje przewlekłe zapalenie trzustki. Regularne bóle w dolnej i górnej części brzucha są objawem chorób jelit, zwłaszcza choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zespołu jelita drażliwego, uchyłków jelit, przewlekłego niedokrwienia jelit oraz uszkodzeń wątroby. Kiedy brzuch boli przez kilka dni, może to być objawem kamicy nerkowej.