Ból w prawej części pleców – jaka jest jego etiologia i jak sobie radzić, gdy doświadczamy dyskomfortu po prawej stronie pleców?

Ból w prawej części pleców – jaka jest jego etiologia i jak sobie radzić, gdy doświadczamy dyskomfortu po prawej stronie pleców?

Możliwość odczuwania bólu w prawej części pleców może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nadmierny wysiłek fizyczny, stagnacja ciała, dyskopatia czy ischialgia. Zjawisko to może również wiązać się z reumatyzmem oraz chorobami kręgosłupa. Czasem dyskomfort po prawej stronie pleców jest efektem neuralgii, znanej także jako ból nerwowy. Ból, który rozchodzi się do obszaru łopatki, jest często manifestacją nieprawidłowej postawy ciała. Jeśli natomiast ból lokalizowany jest w okolicy nerki po prawej stronie pleców, jest możliwe, że sygnalizuje on obecność kamieni nerkowych.

Ból pleców to jedna z głównych przyczyn, dla których pacjenci zwracają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Opisy dolegliwości są różne – niektórzy opisują go jako ból krzyża, inni jako ból po prawej lub lewej stronie pleców.

Mogą występować wahania intensywności bólu w ciągu dnia. Na przykład, może on być najbardziej uciążliwy rano, wieczorem po męczącym dniu, może budzić pacjenta w nocy lub ograniczać ruchomość tułowia, a także promieniować w kierunku dolnych kończyn. Wystąpienie bólu może być wywołane zarówno przez schorzenia kręgosłupa, jak i przez choroby narządów wewnętrznych.

Na wystąpienie bólu w prawej części pleców mogą wpływać takie czynniki jak przeciążenie, brak ruchu, niewłaściwe rozłożenie ciężarów podczas noszenia czy problemy z postawą ciała. Źródłem bólu mogą być mięśnie, ścięgna lub więzadła przykręgosłupowe, jak również choroby kręgosłupa, na przykład dyskopatia czy choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa. Te schorzenia mogą powodować ucisk na korzenie nerwowe po stronie prawej i w konsekwencji prowadzić do bólu.

Dyskomfort po prawej stronie pleców może być także obserwowany w przebiegu zapalnych chorób reumatycznych, takich jak ankylozujące zapalenie stawów kręgosłupa. Może on również towarzyszyć bólom udzielonym (rzutowanym) z chorego kolana lub (częściej) biodra po tej samej stronie.

Ból w prawej części pleców może być także wywołany przez choroby narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej – kamica nerkowa, zapalenie nerek, kamica żółciowa, guzy macicy lub przydatków po prawej stronie, choroby dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dyskomfort pleców może również wystąpić w wyniku intensywnego, przewlekłego stresu czy nawet depresji.

Ból po prawej stronie pleców, umiejscowiony pod żebrami i w prawym boku, może również sugerować neuralgię, czyli schorzenie nerwów międzyżebrowych (nerwobólu), gdzie dochodzi do ich samoistnego podrażnienia. W takim przypadku ból promieniuje również na przednią stronę klatki piersiowej i może być mylnie rozpoznany jako zapowiedź wystąpienia półpaśca.

Wreszcie, warto zwrócić uwagę na problem bólów pleców występujących u kobiet w ciąży, które są głównie efektem przeciążenia. W okresie ciąży częściej dochodzi do kolk nerkowych, co może sugerować ból w prawej dolnej części pleców (prawa okolica lędźwiowa), szczególnie jeśli objawy pojawiły się nagle i ból promieniował do pachwiny, warg sromowych lub wewnętrznej powierzchni uda.