Co to Krajowy Rejestr Faktur? Lepiej się zapoznaj, bo zacznie działać od 1 stycznia 2022!

Co to Krajowy Rejestr Faktur? Lepiej się zapoznaj, bo zacznie działać od 1 stycznia 2022!
fot. unsplash.com

Już od początku nowego roku, przedsiębiorcy mogą korzystać z KSeF – Krajowego Rejestru Faktur. Ten, kto zdecyduje się na fakturowanie w tej formie, będzie miał liczne przywileje, przede wszystkim szybszy zwrot VAT.

Nowa platforma

Krajowy Rejestr Faktur to nowa platforma cyfrowa umożliwiająca wystawianie i odbieranie faktur elektronicznych. Faktury ustrukturyzowane będą występować w obrocie gospodarczym na równi z fakturami tradycyjnymi i elektronicznymi. Wartością dodaną faktur ustrukturyzowanych jest fakt, że w tym przypadku występuje pełne jej ujednolicenie. Co za tym idzie, będzie miała numer identyfikujący. Można więc stwierdzić, że w przyszłości KSeF będzie swego rodzaju centralną bazą faktur.

Podstawa prawna

Nowe rozwiązania są częścią pakietu SLIM VAT 2, które to wprowadza nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 29 października 2021 roku. Zakłada ona, że wprowadzane nowości będą nie tylko wzmacniać kontrolę co do prawidłowego rozliczania podatku VAT. Ma również na celu uproszczenie procesu rozliczeń u przedsiębiorców. Mają one również zwiększyć dochód do budżetu państwa.

Korzyści dla podatnika

Nie tylko fiskus zyskuje. Podatnik może liczyć na krótszy okres oczekiwania zwrotu VAT. Obecnie wynosi on 60 dni, a przedsiębiorcy korzystający z KSeF mogą liczyć na zwrot już po 40 dniach. Ponadto, faktura która jest w tym systemie, nigdy się nie zniszczy, bo pozostanie w bazie danych Ministerstwa Finansów.

KSeF jasno wskaże również, czy faktura dotarła do kontrahenta. Korzyścią ma być również fakt, że dokumenty księgowe będą wydawane według jednego wzorca, więc łatwiej będzie je księgować i rozliczać. Podatnik nie będzie musiał również przechowywać faktur, bo będą one w systemie. I co ważne, w rozliczeniu faktury w KSeF podatnik nie będzie miał obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych plików JPK_FA.

Kto może przystąpić do platformy?

Założenia na rok 2022 są takie, że korzystanie z KSeF jest dobrowolne. W planach Ministerstwa Finansów to rok 2023 widnieje jako czas na przymusowe przystąpienie do tego programu. Jednak dokładny czas nie jest znany, gdyż jest zależny od uzyskania decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej. Będą mogli z niej korzystać czynni podatnicy VAT, przedsiębiorcy zwolnienie z VAT oraz podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS. Warunkiem jest jednak posiadanie polskiego numeru identyfikacji podatkowej.