Zmiana zasad w produkcji butelek plastikowych na rzecz poprawy recyklingu

Zmiana zasad w produkcji butelek plastikowych na rzecz poprawy recyklingu

Począwszy od lata tego roku, wszystkie plastikowe butelki sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być wyprodukowane w taki sposób, że nakrętka jest trwale przymocowana do butelki. Ten krok ma na celu zwiększenie prawdopodobieństwa, że konsumenci nie będą wyrzucać nakrętek osobno od butelek, co pozwoli na efektywniejszy proces recyklingu obu tych elementów.

Według fundacji North Sea Foundation, plastikowe nakrętki do butelek to jedne z pięciu najbardziej szkodliwych dla fauny morskiej odpadów. Są one często połykane przez ptaki i ssaki morskie, co może prowadzić do poważnych, a nawet śmiertelnych konsekwencji. Dodatkowo, w ciągu ostatnich 30 lat udało się znaleźć aż 20 milionów takich nakrętek podczas sprzątania plaż.

Aby zmierzyć się z tym problemem, Unia Europejska wprowadziła dyrektywę Single Use Plastics (SUP), która zakłada, że od lipca 2024 roku wszystkie plastikowe butelki sprzedawane w UE muszą posiadać fabrycznie przytwierdzone nakrętki.

Podług Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, nowe regulacje przewidują, że do 2024 roku wszystkie butelki z tworzyw sztucznych muszą posiadać przymocowane nakrętki. Co więcej, do 2030 roku muszą one być wykonane co najmniej w 30 proc. z recyklingowanych tworzyw sztucznych. Dla ułatwienia procesu recyklingu, do 2029 roku 90 proc. plastikowych butelek ma zostać poddanych selektywnej zbiórce.

Nowa konstrukcja butelek nie spotkała się jednak jedynie z pozytywnym odbiorem. Niektóre osoby narzekają na utrudnienia w picie i nalewanie z takich butelek, z powodu zakrętki przeszkadzającej w tych czynnościach. Pomimo tego, eksperci uważają, że jest to krok w dobrym kierunku, mający na celu ograniczenie produkcji odpadów z tworzyw sztucznych.

Jednakże warto pamiętać, że prawdziwym problemem nie są jedynie odpady z tworzyw sztucznych, ale także fakt, że produkuje się ich zbyt dużo i zbyt powoli ulegają one rozkładowi. Obecnie tylko 9% odpadów z tworzyw sztucznych jest skutecznie poddawanych recyklingowi.

Dyrektywa Single Use Plastics jest częścią europejskiej strategii na rzecz ograniczenia produkcji i użycia jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Nowe przepisy mają na celu wprowadzanie ograniczeń i obowiązków, które ułatwią selektywną zbiórkę i recykling takich produktów.