Zdrowie jak w miodzie – tajemnica codziennego odżywiania
Choć codzienne spożywanie łyżeczki miodu nie zapewni Ci natychmiastowego i całkowitego zwolnienia z wszelkich chorób, to jednak jest istotnym składnikiem poprawy Twojego stanu zdrowia i budowania odporności. Zaznaczmy jednak, że musi być on konsumowany przez cały rok i w odpowiedni sposób, przeciwnie – wszystkie jego dobroczynne właściwości mogą zostać utracone. Wiele osób nieuwłaczającym serwowaniem miodu depcze rezultaty ciężkiej pracy pszczół na produkcję tego cennego daru natury.
Historia miodu sięga korzeniami w głąb starożytności, kiedy człowiek po raz pierwszy postanowił wykorzystać produkt pracy pszczół. Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, kiedy to dokładnie miało miejsce, ale wiemy na pewno, że miód był znany i ceniony już w starożytności. Był wykorzystywany w celach pielęgnacyjnych, kulinarnych oraz medycznych. Starożytne cywilizacje traktowały go jako jeden z najbardziej wartościowych darów natury i skuteczny lek na różnorodne dolegliwości.
W historii miód pojawia się wielokrotnie. Jest wymieniony w zapisach biblijnych, które opisują „krainę mlekiem i miodem płynącą”. Starożytni Egipcjanie praktykowali hodowlę pszczół w celu pozyskiwania miodu, co widoczne jest z ich historycznych dokumentów. Starożytni Grecy, z kolei, uważali miód za pokarm godny bogów, jednak i ludziom służył jako pożywienie. Znany z Grecji lekarz Hipokrates, już 450 lat przed naszą erą, wychwalał dobroczynne działanie miodu i polecał go jako terapię na mnóstwo schorzeń.
Dzisiaj miód nadal jest cenionym składnikiem diety oraz prostym i skutecznym remedium na wiele dolegliwości. Jego uniwersalność sprawia, że jest chętnie wykorzystywany w medycynie. Jednakże, aby pełnił swą rolę, konieczne jest umiejętne i właściwe jego stosowanie.