Bogactwo właściwości olejku mandarynkowego – jak stosować ten niezwykły ekstrakt?

Bogactwo właściwości olejku mandarynkowego – jak stosować ten niezwykły ekstrakt?

Olejek z mandarynki, zwany również olejkiem mandarynkowym, jest nie tylko różny od powszechnie używanego olejku pomarańczowego, ale także posiada unikalne walory terapeutyczne, które wyróżniają go wśród innych ekstraktów cytrusowych. Pochodzący od owocu znanego jako Citrus reticulata, olejek ten ma swoje wyjątkowe zastosowania zarówno w aromaterapii, jak i pielęgnacji skóry.

W świecie aromaterapii, olejek mandarynkowy jest uznawany za najłagodniejszy i mniej pobudzający spośród wszystkich olejków cytrusowych. Ciekawostką jest, że na rynku można znaleźć również ekstrakt z niedojrzałych zielonych mandarynek oraz olejek klementynkowy, wyprodukowany z owoców blisko spokrewnionych z mandarynką (klementyna, czyli Citrus x clementina, jest krzyżówką pomarańczy i mandarynki). Te dwa produkty mają podobne cechy i zastosowania do klasycznego olejku mandarynkowego.

Olejek mandarynkowy o typowej dla siebie żółtej barwie i wodnistej konsystencji jest pozyskiwany za pomocą metody zimnego tłoczenia skórek dojrzałych mandarynek. Uprawiane głównie na południu Europy, zwłaszcza we Włoszech, Hiszpanii i na Cyprze, te owoce są podstawą do produkcji tego aromatycznego ekstraktu.

Analiza składu olejku mandarynkowego ujawnia obecność kilku kluczowych związków eterycznych, które występują również w innych olejkach cytrusowych, lecz w odmiennych proporcjach. Dominuje w nim limonen, stanowiący aż 74,7% całego składu (Viuda-Martos, 2008), który jest znany ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i antystresowych. Kolejnym istotnym składnikiem jest gamma-terpinen (15,7%), który wykazuje potężne działanie antybiotyczne przeciw szerokiej gamie patogenów. Warto również zwrócić uwagę na alfa-pinen (2,75%), czynnik posiadający właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.