Rozpoznanie problemów ze słuchem: domowe testy, badania online czy wizyta specjalistyczna?

Rozpoznanie problemów ze słuchem: domowe testy, badania online czy wizyta specjalistyczna?

Osoby doświadczające problemów ze słuchem, takich jak trudności z odbiorem szeptanych rozmów, irytujące piski lub szum w uszach, powinny poddać się badaniu słuchu. Istnieje jednak wiele możliwości przeprowadzenia takiego badania – od profesjonalnej diagnozy w gabinetach laryngologicznych przy użyciu audiogramu, przez samodzielne testy przeprowadzane w domu, aż po diagnostykę online.

Trudności z percepcją dźwięków to problem, który nie jest ograniczony wiekiem i nie jest wyłącznie chorobą zawodową. Nie jest to również dolegliwość dotycząca jedynie osób starszych. Szacunki mówią o tym, że nawet 3 miliony Polaków może mieć zaburzenia słyszenia. Organizacja Światowa Zdrowia (WHO) ostrzega, że problemy ze słuchem stały się częścią naszej cywilizacyjnej choroby.

Na stan naszego słuchu negatywnie wpływają różne czynniki. Wśród nich są: stałe narażenie na hałas, słuchanie muzyki na wysokim poziomie głośności od młodych lat czy niewłaściwe korzystanie z słuchawek wkładanych do uszu. Istotnymi czynnikami mogą być również powtarzające się infekcje ucha, cukrzyca, miażdżyca oraz długotrwałe stosowanie niektórych leków, które mogą prowadzić do utraty słuchu.