Reforma ustawy o rzemiośle nie przewiduje swobody handlowej dla rzemieślników

Reforma ustawy o rzemiośle nie przewiduje swobody handlowej dla rzemieślników

Nowelizacja ustawy o rzemiośle, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2020 roku pod pozycją 2159 ze zmianami, jest częścią większego projektu, który ma na celu deregulację prawa gospodarczego i administracyjnego oraz usprawnienie procesu tworzenia prawa gospodarczego. Po serii konsultacji wprowadzono poprawki do pierwotnej wersji projektu, a jego aktualna wersja jest dostępna na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Analiza uwag nadesłanych przez rzemieślników w odpowiedzi na pierwszą wersję nowelizacji ujawnia ich silne pragnienie zniesienia restrykcji, które nakłada na nich ustawa o rzemiośle przyjęta w 1989 roku. Szczególnie dotkliwy dla nich jest ustęp 4 artykułu 2 tej ustawy, według którego „do rzemiosła nie zalicza się działalności handlowej, usług hotelarskich, działalności transportowej, usług świadczonych w wykonywaniu wolnych zawodów, usług leczniczych oraz działalności wytwórczej i usługowej artystów plastyków i fotografików”. Zrzeszenia rzemieślnicze na szczeblu zarówno ogólnokrajowym, jak i regionalnym, takie jak Związek Rzemiosła Polskiego, apelowały o usunięcie z tego przepisu ograniczeń dotyczących prowadzenia działalności handlowej.

Jak argumentuje Związek Rzemiosła Polskiego, w obecnej sytuacji na rynku rzemieślnicy są praktycznie zmuszeni do otwierania własnych punktów sprzedaży lub sieci sklepów firmowych, aby móc sprzedawać swoje produkty. Postęp w cyfryzacji dodatkowo zachęca do tworzenia własnych sklepów internetowych. Dlatego też, zdaniem ZRP, przepis ustawy o rzemiośle wykluczający tego typu działalność z definicji rzemiosła nie ma sensu w dzisiejszych realiach gospodarczych.

Podkreślając znaczenie możliwości swobodnego łączenia działalności rzemieślniczej z handlową dla utrzymania się na rynku, rzemieślnicy krytykują fakt, że mimo wprowadzonych poprawek, nowa wersja projektu nadal nie pozwala na łączenie tych dwóch typów działalności. W dalszym ciągu nie traktuje ona działalności handlowej i hotelarskiej jako części rzemiosła. Jeśli propozycje legislacyjne zostaną przyjęte, optycy okularowi oraz protetycy słuchu zostaną natomiast uznani za rzemieślników.