Refluks żołądkowo-przełykowy: najważniejsze informacje i proste strategie leczenia

Refluks żołądkowo-przełykowy: najważniejsze informacje i proste strategie leczenia

Zgaga, ból brzucha, piekące dolegliwości w przełyku – to najczęstsze symptomy, które zdradzają obecność refluksu żołądkowo-przełykowego. To uciążliwe i coraz bardziej rozpowszechnione schorzenie częstokroć wiąże się z koniecznością zażywania leków farmaceutycznych, które jednak często nie eliminują problemu, a jedynie łagodzą jego objawy. Czy istnieją metody naturalne, które mogą pomóc pozbyć się tego problemu?

Choroba refluksowa przełyku (GERD – Gastroesophageal reflux disease) to schorzenie charakteryzujące się występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Są one wynikiem cofania się treści pokarmowej zawierającej kwas żołądkowy do przełyku. Nieregularna praca mięśni żołądka i niewłaściwe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku są zazwyczaj głównymi przyczynami tego stanu. Normalnie, podczas trawienia, dolny zwieracz przełyku otwiera się umożliwiając przepływ pokarmu do żołądka, a potem zamyka się blokując drogę powrotną dla pokarmu i kwasów żołądkowych. Niestety, w przypadku osłabienia lub rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku, zawartość żołądka ma możliwość cofania się z powrotem do przełyku, co prowadzi do pojawienia się objawów refluksu.

Refluks to schorzenie o charakterze przewlekłym, które bez właściwego leczenia może ewoluować w zaawansowaną chorobę refluksową, dającą początek stanom zapalnym przełyku i mogącą być prekursorem nowotworu. Z tego względu, niezwykle ważne jest podjęcie leczenia już na wczesnym etapie choroby. Objawy takie jak nudności, zgaga, pieczenie w gardle czy uczucie zarzucania treści pokarmowej powinny skłonić nas do natychmiastowej konsultacji z lekarzem konwencjonalnym lub naturalnym i rozpoczęcia terapii. Dodatkowo, sami możemy podjąć próbę zmniejszenia objawów chorobowych poprzez odpowiednie dostosowanie diety oraz korzystanie z dostępnych bez recepty leków.

Objawy refluksu są różnorodne i obejmują między innymi uczucie pieczenia w klatce piersiowej (zgaga), które nasila się przede wszystkim po posiłku i nocą, ból w klatce piersiowej, problemy z połykaniem, odruchy wymiotne, kwaśny smak w ustach czy uczucie ucisku w gardle. Nasileniu objawów refluksu sprzyjają takie czynniki jak noszenie ciasnej odzieży, odpoczynek w pozycji leżącej bezpośrednio po posiłku, palenie papierosów, spożywanie tłustych potraw, picie kawy i czarnej herbaty, aktywność fizyczna bezpośrednio po jedzeniu, nadmierna konsumpcja soli i ostrych przypraw oraz napojów gazowanych i soków cytrusowych.

Na szczęście, istnieje wiele naturalnych strategii łagodzenia objawów refluksu. Zaleca się unikanie pokarmów, które mogą nasilać objawy choroby (np. tłuste potrawy, smażenia, warzywa kapustne, cebulę, czosnek, nasiona roślin strączkowych, czerwoną paprykę) i zastąpienie ich produktami łagodzącymi dolegliwości (np. lekkimi tłuszczami, gotowanymi warzywami i rybami). Spożywanie takich produktów jak niegazowana woda mineralna, lekkostrawne tłuszcze zwierzęce, oleje roślinne (najlepiej kokosowy), gotowane warzywa (marchewka, dynia, buraki, szpinak) czy owoce jedzone bez skórki i pestek (banany, brzoskwinie, morele, jabłka) jest zdecydowanie polecane. Niezwykle ważne jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała i regularna aktywność fizyczna.