Przemyślana zmiana opon – bezpieczeństwo i komfort na drodze

Przemyślana zmiana opon – bezpieczeństwo i komfort na drodze

Zastosowanie odpowiednich ogumień do panujących warunków pogodowych to podstawa bezpiecznej jazdy. Niewłaściwe opony, czyli letnie w zimie lub zimowe w lecie, mogą prowadzić do sytuacji ryzykownych, a nawet tragicznych. W Polsce nie istnieje prawny obowiązek wymiany opon ze względu na porę roku. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę zbliżającą się zimę, wielu kierowców zaczyna się zastanawiać nad najlepszym momentem na zmianę ogumienia.

W różnych krajach Europejskich obowiązują odmienne regulacje dotyczące użycia opon zimowych. W niektórych miejscach należy je stosować obowiązkowo, podczas gdy w innych są one tylko rekomendowane. W naszym kraju jest to jedynie zalecenie, mimo że pewne instytucje sugerują wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów, które uczyniłyby wymianę opon obowiązkową. Aktualnie jednak decyzja ta spoczywa na indywidualnym rozsądku i świadomości każdego kierowcy.

Kiedy więc najkorzystniej jest wymienić opony letnie na zimowe? Niektórzy kierowcy stosują zasadę „od października do Wielkanocy”. Ważne jest jednak, aby dokonać tej zmiany, gdy średnia temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. W takim momencie ogumienie letnie staje się twarde, co może negatywnie wpływać na przyczepność i bezpieczeństwo jazdy. Przy niskich temperaturach opony zimowe nie są już narażone na szybkie zużycie bieżnika.