Poszukiwanie przyczyn odczuwania nieprzyjemnego ciepła w stopach
Poczucie intensywnego ciepła w stopach, które nierzadko jest kojarzone przez swędzenie lub pieczenie, jest dość typowym sygnałem, na który wiele osób narzeka. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być wiele, a na dodatek mogą one mieć wpływ na siebie nawzajem. Niewłaściwie dobrana para butów prowadzi zwykle do odparzenia stóp, ale ten sam symptom może sugerować również obecność grzybicy stóp, urazu, zespołu niespokojnych nóg (RLS) czy niewydolności żylnych. Wszystkie objawy gorąca w stopach powinny być poddane medycznym konsultacjom.
Niewygodne obuwia jako przyczyna odparzeń, bólu i pieczenia stóp
Odczucie ciepła w stopach często jest rezultatem działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Do jednych z najbardziej powszechnych należy noszenie niekomfortowego obuwia. Często zapominamy, że celem butów nie jest tylko atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim komfort użytkowania.
Podstawowym zadaniem jest zapewnienie stopom swobodnego miejsca na odpowiednio wyprofilowanej podeszwie. Palce, a także cała reszta stopy, nie powinny być narażone na ucisk czy otarcia. Ciągłe naciskanie stóp prowadzi do formowania się modzeli, nagniotków i pęcherzy, które z kolei potęgują ból stóp.
Trzeba pamiętać, że to właśnie na stopach spoczywa nasza masa ciała przez cały dzień. Jeśli przez dłuższy czas stoimy lub jesteśmy zbyt ciężcy, stopy są narażone na znaczne obciążenie. Buty na wysokim obcasie lub te wykonane z niewłaściwego materiału mogą sprzyjać uczuciu pieczenia, mrowienia czy gorąca w stopach. Powinniśmy wybierać obuwie przepuszczające powietrze, aby zapobiec problemowi odparzeń. Obuwie z grubszą podeszwą może służyć jako efektywna ochrona przed twardym podłożem.
Aby uniknąć nieprzyjemnego uczucia gorąca w stopach, zadbajmy o wygodę naszych butów. Jeśli na stopach pojawią się już modzele czy nagniotki, warto skorzystać z maści złuszczających martwy naskórek (na przykład kremów z mocznikiem) lub usuwać zrogowaciały naskórek przy pomocy pumeksu.