Porady ekspertów na zimę: Jak unikać infekcji i pozostać zdrowym w sezonie przeziębień

Porady ekspertów na zimę: Jak unikać infekcji i pozostać zdrowym w sezonie przeziębień

Zima, choć pielęgnowana w kulturze jako okres świąt i białych krajobrazów, niejednokrotnie staje się synonimem dla wielu osób dolegliwości takich jak uporczywy katar, kaszel czy przeziębienia. Niekiedy srogie warunki atmosferyczne stają się przyczyną nasilonych objawów chorobowych. Mimo to istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można obniżyć ryzyko zachorowania. Profesjonaliści z dziedziny medycyny prezentują cztery kluczowe zasady, które warto wprowadzić do swojej zimowej rutyny.

Choć zima potrafi oczarować swoim malowniczym pejzażem, nie zapominajmy, że niska temperatura, wiatr, deszcz czy śnieg mogą być bezpośrednim zaproszeniem dla różnych infekcji, a nawet grypy. Lekarze podsuwają kilka ważnych porad, które pomogą nam cieszyć się zdrowiem pomimo niesprzyjającej aury.

Eksperci szczególnie zwracają uwagę na unikanie kontaktu z innymi ludźmi. Osoby, które są zdeterminowane, aby nie przyłapać na siebie żadnej infekcji, powinny zdecydować się na drastyczne środki ostrożności w celu uniknięcia narażenia na wirusy. Profesor Ron Eccles z Uniwersytetu Cardiff, cytowany przez Daily Mail, proponuje metodę dosyć skrajną — całkowite unikanie miejsc publicznych o dużym natężeniu ruchu i zrezygnowanie z korzystania z komunikacji zbiorowej.

Dr Hana Patel jednak sugeruje mniej radykalne metody prewencji. W jej opinii kluczowe jest unikanie dzielenia się przedmiotami domowego użytku z osobami, które aktualnie przechodzą infekcję. Zaleca również, aby osoby korzystające z komunikacji publicznej do dojazdów do pracy starały się unikać dotykania powierzchni wspólnych – takich jak klamki drzwi. Wskazuje również, aby nie dotykać twarzy – szczególnie oczu i nosa – co może stanowić drogę przeniesienia wirusa. Podkreśla także znaczenie regularnego mycia dłoni ciepłą wodą i mydłem w celu usunięcia mikroorganizmów mogących wywołać infekcję.

Kolejnym istotnym elementem zdrowego stylu życia w okresie zimy, na który zwraca uwagę profesor Eccles, jest odpowiednie ubranie. Wyjaśnia on, że wilgoć i zimno mogą nasilać objawy infekcji u osób, które już są nosicielami wirusa, nawet jeśli nie mają jeszcze widocznych symptomów choroby.