Planowane zmiany w przepisach dotyczących systemu kaucyjnego budzą kontrowersje

Planowane zmiany w przepisach dotyczących systemu kaucyjnego budzą kontrowersje

Decyzja rządu o opracowaniu nowelizacji przepisów związanych z systemem kaucyjnym wywołała mieszane reakcje wśród producentów i sieci handlowych. Mimo że uwzględnia ona część ich postulatów, organy te wyrażają obawy, że nie będą miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do wprowadzenia proponowanych zmian.

Rząd przedstawił publicznie projekt ustawy mającej na celu nowelizację przepisów dotyczących systemu kaucji. Pomimo, że wiele kluczowych punktów wynegocjowanych podczas rozmów tego roku zostało uwzględnionych, producenci i sieci handlowe twierdzą, że projekt pojawił się zbyt późno. Zmiany obejmują między innymi wprowadzenie zamkniętego obiegu kaucji, zwolnienie z obowiązku zbierania opakowań po mleku i napojach mlecznych oraz uregulowanie kwestii VAT. Przewiduje również przedłużenie istniejących systemów zbiórki o jeden rok.

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, zwraca uwagę na potencjalne problemy wynikające z nowelizacji. Może się bowiem zdarzyć, że jeden system będzie odpowiedzialny za zbieranie odpadów, a inny będzie musiał zapłacić sklepom opłatę kaucyjną. Według niego, przepisy powinny jednoznacznie określać, kto, z kim i za co ma się rozliczać. Gantner zauważa również brak okresu przejściowego dla produktów w trakcie produkcji w momencie podpisania umowy z operatorem. Obecna propozycja przewiduje jedynie okres przejściowy dla produktów już wyprodukowanych i wprowadzonych do obrotu. Dyrektor generalny apeluje o dodatkowe dwa miesiące okresu przejściowego dla produktów niewyprodukowanych jeszcze w pełni. Bez tego, mogłyby one podlegać utylizacji, co wiązałoby się z istotnymi kosztami.