PIT 36 – co trzeba wiedzieć o tej deklaracji podatkowej?

PIT 36 – co trzeba wiedzieć o tej deklaracji podatkowej?

Każdy obywatel Polski i nie tylko musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z pieniędzy, które zarobił w poprzednim roku kalendarzowym. Jednak do wyboru jest bardzo wiele deklaracji, na których można rozliczyć podatek dochodowy. Kiedy warto sięgnąć po PIT 36? Kto za jego pomocą może się rozliczyć? Czy można na tej deklaracji rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub w sytuacji, gdy jest się samotnym rodzicem? Gdzie znaleźć sprawdzone informacje o tym, jak rozliczać się na zasadach ogólnych?

1. Deklaracja PIT 36 – kto się na jej podstawie rozlicza?

2. PIT 36 – do kiedy można rozliczać się na ogólnych zasadach?

3. Czy jak prowadziłeś działalność gospodarczą to rozliczasz PIT 36?

4. Łączne rozliczanie PIT 36 a rozliczanie samotnego rodzica?

5. Gdzie znaleźć więcej informacji o podatku dochodowym i PIT 36?

Deklaracja PIT 36 – kto się na jej podstawie rozlicza?

Roczna deklaracja podatku dochodowego PIT 36 jest w Polsce najczęściej wybierana, ponieważ korzystają z niej osoby pracujące na etacie, rozliczające się jako zleceniobiorca czy też emeryci i renciści. Tej deklaracji nie wybierają osoby rozliczające się z działów specjalnych produkcji rolnej czy też z pozarolniczej działalności gospodarczej. Można powiedzieć, że jest to deklaracja dla osób fizycznych, którzy uzyskali przychody z pracy na umowę o pracę/zlecenie czy dzieło.

PIT 36 – do kiedy można rozliczać się na ogólnych zasadach?

Do kiedy trzeba rozliczyć się w Urzędzie Skarbowym za pomocą deklaracji PIT 36? Co roku jest to nieco inna data – jednak przyjmuje się, że zawsze jest czas minimum do końca kwietnia. To daje aż dwa miesiące od końca lutego, kiedy to pracodawcy muszą ci wysłać wszystkie deklaracje. Dzięki temu, każdy ma czas na to, aby faktycznie przesłać swoją deklarację PIT do urzędu.

Czy jak prowadziłeś działalność gospodarczą to rozliczasz PIT 36?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą to nie rozliczasz jej na deklaracji PIT 36. W takich przypadkach potrzebujesz innych deklaracji – a najlepiej, jeżeli możesz sobie pozwolić, warto zainwestować w pomoc księgowego. PIT 36, tak jak zostało już wspomniane, jest dostępny wyłącznie dla tych, którzy pracowali na umowę o pracę/zlecenie/o dzieło lub są na rencie lub emeryturze.

Łączne rozliczanie PIT 36 a rozliczanie samotnego rodzica?

A jak rozliczanie PIT 36 ma się dla osób samotnie wychowujących dzieci lub dla tych, którzy chcą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Czy można wtedy rozliczać się właśnie na tej deklaracji? Jak najbardziej – osoby chcące rozliczać się wspólnie z małżonkiem mogą to zrobić na tej deklaracji tak samo, jak w przypadku bycia osobą samotnie wychowującą dziecko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mowa tutaj o dziecku małoletnim lub takim bez względu na wiek, ale tylko w niektórych przypadkach. Warto więc przed złożeniem deklaracji sprawdzić, czy twój przypadek się załapuje, jeżeli twoje dziecko jest już pełnoletnie.

Gdzie znaleźć więcej informacji o podatku dochodowym i PIT 36?

Więcej na temat deklaracji podatkowych a także innych informacji okołopodatkowych można znaleźć w internecie. Na takich stronach, jak e-pity będziesz mógł dowiedzieć się o zastosowaniu skali podatkowej a także o innych ważnych rzeczach. Dowiesz się, jaka deklaracja podatkowa będzie istotna konkretnie w twoim przypadku i w jaki sposób będziesz mógł ją wypełnić i wysłać do Urzędu Skarbowego nie wychodząc z domu. Jeżeli więc szukasz dodatkowych informacji o tym jak rozliczyć PIT 36 online to na takich stronach, jak e-pity je znajdziesz.