Ozonoterapia – medycyna przyszłości opierająca się na wartościach terapeutycznych ozonu
Ozonoterapia jest metodą leczenia, która zdobywa coraz większe uznanie na świecie. Stosowana jest już od ponad 100 lat i do tej pory przyniosła pacjentom wiele korzyści. W końcu XX wieku za pomocą tej terapii udało się skutecznie leczyć aż 114 różnorodnych dolegliwości, przy jednoczesnym minimalnym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych. Co ciekawe, ozon w dużych stężeniach może stanowić zagrożenie dla życia, jednak w odpowiednich dawkach stanowi cenne narzędzie terapeutyczne. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się bliżej działaniu i zastosowaniu ozonoterapii oraz dowiedzieć się, kto powinien rozważyć skorzystanie z tej formy leczenia.
W połowie XIX wieku naukowcy odkryli ozon – trojatomową cząsteczkę tlenu. Ozon to gaz bezbarwny, który charakteryzuje się specyficznym zapachem, przypominającym świeże powietrze tuż po burzy. Najważniejsza funkcja ozonu w przyrodzie polega na ochronie Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, jednak ludzie docenili też jego inne potencjalne korzyści.
Pierwsze zastosowanie ozonu w medycynie datuje się na rok 1856, kiedy to wykorzystano go do sterylizacji narzędzi chirurgicznych i sal operacyjnych. Od tego czasu przeprowadzono wiele badań nad właściwościami antybakteryjnymi ozonu, które doprowadziły m.in. do wykorzystania go do oczyszczania wody. Ozon okazał się być 50 razy bardziej skuteczny i aż 300 razy szybszy w działaniu od chloru. Wielkim przełomem było opatentowanie pierwszego mechanicznego generatora ozonu przez Nikoli Teslę w roku 1896.
Począwszy od lat 60-tych XX wieku, ozonoterapia zyskała uznanie jako technika stosowana w medycynie konwencjonalnej oraz alternatywnej w ponad 50 krajach na całym świecie.
Podstawą działania ozonoterapii jest zdolność ozonu do rozpuszczania się w osoczu krwi. To prowadzi do reakcji z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi i tworzenia nadtlenku wodoru – wolnych rodników. Ozon umiarkowanie zwiększa stres oksydacyjny w tkankach, co paradoksalnie stymuluje aktywację antyoksydantów, zwalczających wolne rodniki odpowiedzialne za wiele poważnych schorzeń. Dodatkowo, ozon wspomaga przepływ tlenu przez błony komórkowe, co zwiększa efektywność oddychania komórek i dostarcza organizmowi więcej energii.
Kolejnym atutem ozonoterapii jest jej zdolność do stymulacji systemu odpornościowego oraz ograniczania reakcji zapalnych, co może być skuteczne w profilaktyce przeciwnowotworowej.