Właściwości i zastosowanie termoterapii, czyli ciepłolecznictwa
Terapia ciepłem, znana także jako ciepłolecznictwo lub termoterapia, choć brzmi przyjemnie, może również przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Za pomocą tej metody można efektywnie niwelować różne dolegliwości, w tym ból mięśniowy, a przy tym doskonale się zrelaksować, co jest nieodzownym elementem dbania o zdrowie.
Termoterapia, inaczej ciepłolecznictwo, to rodzaj terapii polegający na stosowaniu ciepła lub zimna (wówczas mówimy o krioterapii) w celu łagodzenia symptomów określonych stanów chorobowych. Znajduje ona zastosowanie jako uzupełnienie leczenia urazów mięśniowo-szkieletowych czy uszkodzeń tkanek miękkich. Przy pomocy ciepła można skutecznie zmniejszyć ból stawów i mięśni oraz tkanek miękkich. Poza tym ma to pozytywny wpływ na metabolizm tkanek, przepływ krwi, stany zapalne, obrzęki oraz elastyczność tkanki łącznej. Terapię tą można prowadzić zarówno pod okiem specjalistów w placówkach rehabilitacyjnych, jak i samodzielnie w domu, gdzie stanowi doskonały sposób na relaks.
Zadaniem ciepłolecznictwa jest wprowadzenie zmiany temperatury w określonym obszarze ciała. Wykorzystuje się ją głównie w celu złagodzenia bólu, zarówno ostrego, jak i przewlekłego, zwłaszcza powiązanego z napięciem czy skurczem mięśni. Rozszerzając naczynia krwionośne, termoterapia zwiększa dopływ krwi do skóry, co prowadzi do rozluźnienia powierzchownych mięśni, zmniejsza sztywność stawów oraz eliminuje skurcze.
Ciepłolecznictwo można podzielić na dwie kategorie – wilgotne i suche. Przykładami suchego ciepła są elektryczne poduchy grzewcze czy niektóre sauny, takie jak sauna infrared. Natomiast wilgotne ciepło stosowane jest podczas gorących kąpieli, parowych ręczników czy wilgotnych opatrunków grzewczych. Wszystkie te metody mają za zadanie zapewnić przyjemną „ciepłą”, a nie „gorącą” temperaturę.
Termoterapia może być realizowana na wiele sposobów. Do ogrzewania tkanek powierzchniowych możemy wykorzystać gorące okłady, kąpiele woskowe, ręczniki, światło słoneczne, sauny, okłady termiczne, łaźnie parowe lub inne specjalistyczne pomieszczenia. Ciepło w głębszych tkankach można uzyskać dzięki elektroterapii, przy pomocy ultradźwięków, fal uderzeniowych czy promieniowania podczerwonego.
Za jedną z najciekawszych form ciepłolecznictwa uznawane są ćwiczenia w ciepłej wodzie, nazywane również hydroterapią lub balneoterapią. Jest to metoda coraz częściej stosowana i ceniona za swoją skuteczność. Szczególnie polecana jest osobom z uszkodzeniami układu ruchu czy problemami neurologicznymi. Ciepła woda przynosi ulgę, stymuluje receptory termiczne i mechanoreceptory, co pozytywnie wpływa na kręgosłup. Dodatkowo, ciepło poprawia krążenie krwi i pomaga w relaksacji zmęczonych mięśni.
Dla osób, które chcą poddać terapii stawy dłoni lub stóp, dobrym rozwiązaniem jest zabieg z użyciem podgrzewanego wosku parafinowego. Małe kąpiele parafinowe można nabyć w drogerii i stosować samodzielnie w domu. Są one również dostępne w wielu salonach kosmetycznych.
Ważne jest, aby podczas stosowania terapii cieplnej zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć oparzeń. Należy zapewnić izolację między skórą a źródłem ciepła oraz kontrolować czas trwania zabiegu (unikając zasypiania podczas terapii).